Program odbudowy gospodarstw po ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: MRiRW (em) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2021,14:25 Aktualizacja: 19-07-2021,14:30
A A A

W związku z nowymi ogniskami ASF w Polsce i sąsiednich krajach (m.in. na Słowacji i w Niemczech) ministerstwo rolnictwa na polecenie Grzegorza Pudy rozpoczęło pracę nad programem odbudowy gospodarstw po ASF.

W ramach programu wdrażane będą nowe oraz zmodyfikowane istniejące już instrumenty wsparcia finansowego w celu utrzymania lub odbudowy produkcji zwierzęcej w zakresie chowu i hodowli świń. Zgodnie z decyzją szefa resortu program ma zawierać również zmiany, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, VEZG, notowania tuczników, ASF

Liczba ognisk ASF rośnie, a cena tuczników maleje

Cena tuczników w Niemczech w ostatnim notowaniu VEZG znacząco spadła. To bardzo zła wiadomość dla hodowców i producentów trzody chlewnej w Polsce, którzy nie dość że zmagają się z coraz niższymi cenami świń, to...

Jak podaje ministerstwo w skład zespołu opracowującego program wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów MRiRW, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej.

Założenia programu zostaną przedstawione w Sejmie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której tematem będzie aktualna sytuacja w związku z występowaniem ASF w Polsce.

Przygotowywany jest również pakiet informacyjny dotyczący funkcjonujących mechanizmów wsparcia dla rolników zmagających się z problemami ASF z niezbędnymi danymi i zapewniający dostęp do narzędzi pomocy oferowanych przez państwo.

Resort informujemy ponadto, że służby Inspekcji Weterynaryjnej podejmują określone w prawie krajowym i wspólnotowym działania administracyjne dotyczące zwalczania stwierdzonych ognisk choroby, a także działania prewencyjne oraz zabezpieczające przed rozprzestrzenianiem się wirusa na tereny wolne od ASF.

19 lipca uruchomiono nową pracownię diagnostyki afrykańskiego pomoru świń we Włocławku i jest to 6 laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Planowane jest także utworzenie kolejnego w województwie łódzkim.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA