Producenci trzody chlewnej dostaną unijną pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2017,8:20 Aktualizacja: 24-02-2017,20:37
A A A

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mogą liczyć na unijne wsparcie - zapowiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

W Białymstoku odbyła się regionalna konferencja "Wzmacniamy polskie rolnictwo" organizowana przez resort. To już trzecie takie spotkanie w kraju, w którym biorą udział m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji, które zajmują się rolnictwem oraz rolników.

wieprzowina, eksport wieprzowiny do chin, asf, handel mięsem, Krzysztof Niemczuk, Państwowy Instytut Weterynaryjny

Polska wieprzowina trafi wreszcie do Chin? Rozmowy ciągle trwają

Trwają rozmowy ze stroną chińską na temat możliwości eksportu polskiej wieprzowiny - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa. Kraj ten, po wykryciu w Polsce w lutym 2014 r., wirusa ASF wstrzymał import tego mięsa. Polskie władze zabiegają...

Jednym z tematów były działania podjęte przez ministerstwo w związku z występowaniem w regionie afrykańskiego pomoru świń. Województwo podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki ASF u dzików. Od tamtej pory w kraju potwierdzono 208 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tego wirusa u świń. Oprócz Podlaskiego, występowanie wirusa ASF notowane jest także w województwie lubelskim i mazowieckim.

Jak mówił Jurgiel, obecnie finalizowane są działania dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF. Dodał, że to dwie formy wsparcia: pierwszy to tzw. pakiet Hogana, drugi to wsparcie ze środków UE dedykowane tylko dla producentów trzody.

Wyjaśnił, że w pakiecie Hogana do dyspozycji Polska będzie miała ponad 22 mln euro (dokładnie - jak informowała wcześniej MRiRW - 22,6 mln euro, a pomoc przewidziana jest zarówno dla producentów trzody chlewnej i bydła). Minister poinformował, że pakiet jest "w tzw. podpisywaniu obiegowym w Radzie Ministrów". - Myślę, że w następnym tygodniu zostanie to opublikowane - powiedział. Wtedy Agencja Rynku Rolnego "uruchomi całą procedurę".
trzoda chlewna, cena wieprzowiny, żywiec

Rynek trzody chlewnej wciąż niestabilny

W Unii Europejskiej w ostatnim tygodniu stycznia cena wieprzowiny poszła w górę. Jednak w Niemczech nie wszystkie ubojnie podniosły cenę o 5 centów i stosowały wewnętrzne cenniki - informuje Krajowy Związek Pracodawców...

Natomiast drugi pakiet zakłada wsparcie dla producentów trzody, którzy w związku z ASF ponieśli straty w okresie od sierpnia do listopada 2016 roku. - To już jest finalizowane, odbędzie się teraz planowane na początek marca w Komisji Europejskiej głosowanie - mówił polityk.  

Jurgiel pytany, czy wciąż jest problem z ASF, powiedział, że nie ma obecnie ognisk ASF w stadach świń, natomiast wciąż występują sporadyczne przypadki ASF u dzików. Mówił, że przy ASF bardzo ważne jest przestrzeganie bioasekuracji, bo od tego zależy też czy rolnicy otrzymają rekompensaty.

Pakiet Hogana został uruchomiony przez Komisję Europejską w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych, a przede wszystkim z powodu zakłóceń na rynku mleka. KE przyznała 350 mln euro pomocy dla unijnych rolników, w tym dla Polski 22,6 mln euro.
trzoda chlewna, świnie, wieprzowina w skupie, GUS, żywiec wieprzowy w skupie

Wieprzowina w skupie zdrożała o ponad 30 proc. przez rok

W grudniu 2016 r. pogłowie świń liczyło ponad 11 mln sztuk, czyli o 4,9 proc. więcej niż rok wcześniej - poinformował w poniedziałek GUS. Wzrosła liczebność pogłowia wszystkich grup struktury stada. Żywiec wieprzowy w skupie podrożał w ciągu roku o...

Polska zdecydowała o rozdziale tej kwoty między producentów bydła oraz świń. Producenci mleka będą mogli dostać pieniądze na zakup jałówek ras mięsnych, natomiast rolnicy zajmujący się chowem świń będą mogli przeznaczyć środki na zakup loszek i knurów hodowlanych.

Ponadto rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w strefach gdzie występowało ASF mogą ubiegać się o środki na zakup jałówek lub buhajów lub mogą starać się o rekompensaty w związku z niższymi cenami sprzedaży świń z powodu wystąpienia tej choroby (obejmują one okres od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017 r.). Alternatywą dla produkcji świń na obszarach, gdzie wystąpił ASF ma być m.in. produkcja bydła mięsnego. Będą więc środki na zakup jałówek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jaka kukurydza dla świń?

-Sposób na niski FCR

-Nowy szczep świńskiej grypy

-Na gryzonie w chlewni

-Chlewnia na 80 loch

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA