Producenci trzody chlewnej dostają wsparcie w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-10-2021,14:50 Aktualizacja: 27-10-2021,14:55
A A A

ARiMR wypłaciła ponad 22 mln zł pomocy dla 180 producentów trzody chlewnej, którzy złożyli wnioski w związku z wyrównywaniem strat z powodu ASF - poinformowała Beata Gawlik-Pliszka, wicedyrektor z resortu rolnictwa.

W Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. W dwóch najnowszych ogniskach było 47 świń

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 116. i 117. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Okazuje się, że oba były ogniskami pierwotnymi. GIW podał informacje dotyczące ogniska ASF nr 2021/116 oraz nr 2021/117....

Wiceszefowa departamentu budżetu i finansów w MRiRW przypomniała, że 28 sierpnia ruszył nabór wniosków od producentów trzody chlewnej, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie na obszarach objętych restrykcjami w związku ze zwalczaniem ASF.

Dokumenty przyjmują do 30 listopada biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwe ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę. W przyszłym roku wnioski będzie można składać od początku przyszłego roku do 30 listopada. - Zgodnie z danymi agencji na 25 października, zostało złożonych 2 tys. 768 wniosków - powiedziała Gawlik-Pliszka.

Przekazała, że od 17 września biura powiatowe ARiMR rozpoczęły wydawanie decyzji przyznających pomoc. Według stanu na 26 października wydanych zostało 324 decyzje przyznające pomoc na kwotę 38,2 mln zł. Agencja wypłaciła ponad 22 mln zł pomocy 180 beneficjentom.

W planie finansowym agencji zaplanowano na ten rok 150 mln zł na ten cel, a w kolejnych latach po 110 mln zł. - Jeżeli będą te środki niewystarczające będziemy zabiegać, aby zostały wypłacone wszystkim rolnikom na bieżącą pomoc, którzy będą spełniali wymogi - zapewniła Gawlik-Pliszka. Zaznaczyła, że pomoc ma charakter wieloletni - będzie udzielana do 30 czerwca 2023 r.

Wnioski o udzielenie pomocy finansowej na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanego przez producenta świń ze sprzedaży zwierząt za dany wnioskowany okres, można składać do 30 listopada w przypadku okresów kwartalnych oraz od 1 października do 30 listopada w przypadku 12 miesięcznych okresów. Za datę złożenia wniosku uważa się dzien, kiedy wniosek wpłynie do biura powiatowego Agencji.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA