Populacja dzików rośnie i będzie rosnąć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-11-2019,8:30 Aktualizacja: 23-11-2019,17:00
A A A

Dziki są głównym wektorem wirusa ASF dlatego niepokoi fakt, że populacja tych zwierząt wciąż rośnie.

Dziki to gatunek inwazyjny zasiedlający tereny południowej Azji, a także niemal całej Europy oraz północnej Afryki. Zwierzęta te żyją głównie w klimacie umiarkowanym na terytoriach, które charakteryzują się dużą ilością lasów i drzew przynoszących im pożywienie.

Dzielą się na klasy wiekowe i płciowe. Im starsza jest populacja tym jej większą część tj. ponad 50 proc., stanowią samice. Prawdopodobnie wynika to z polityki łowieckiej, ponieważ myśliwi polują głównie na młode samce. Taka sytuacja jest optymalną do wzrostu liczebności tych zwierząt.

tuczarnia, chlewnia, trzoda chlewna, budowa chlewni, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, tuczniki, hodowcy

Hodowcy chcą wybudować dwie tuczarnie ale nie mogą. Dlaczego?

Rolnicy chcą inwestować, ale są skutecznie blokowani przez lokalne władze oraz społeczeństwo. Adam Świderski oraz jego ojciec Józef z Mściszewa w woj. wielkopolskim planują dwie osobne inwestycje. Obaj chcą wybudować tuczarnie na 1000 sztuk...

Dziki prowadzą osiadły tryb życia. Zasięg terytorialny jaki pokonuje jedna rodzina wynosi od 5 do 8 km. Nie obserwuje się zazwyczaj kontaktu między watahami. Większe przemieszczenia są często związane np. z działalnością człowieka lub podążaniem za pokarmem.

W Polsce pojedyncze zwierzęta przemieszczały się maksymalnie na dystans 28 - 29 km. Miało to miejsce w Puszczy Białowieskiej i trwało kilka tygodni, a nie kilka dni co jest dość istotne z punktu widzenia rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń na naszym terenie.

W poszczególnych krajach wykorzystywane są różne metody szacowania populacji dzików. Żadna z nich nie jest na tyle szczegółowa, żeby polegać na niej w 100 proc.

Niektórzy liczą np. ilość odchodów tych zwierząt na danym terenie. Jest to metoda pośrednia obarczona dużym błędem, ponieważ nie wiadomo od ilu sztuk one pochodzą. Bezpośrednią metodą stosowaną w 10 proc. obwodów łowieckich w Polsce jest pędzenie próbne.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, śruta rzepakowa, żywienie zwierząt, pasze rzepakowe

Czy rzepak może zastąpić soję w żywieniu zwierząt?

Śruta rzepakowa jest czarna przez co hodowcy niechętnie stosują ja w żywieniu zwierząt. Ponadto ciągle w opinii wielu rolników, ale także lekarzy weterynarii, może ona stanowić potencjalne źródło problemów zdrowotnych. - Dzięki...

Wszędzie, nie tylko w Polsce, począwszy od lat 80-tych ubiegłego wieku wzrasta populacja dzików. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest istotny wzrost zasiewu kukurydzy. W naszym kraju w 2018 r. oszacowano je na 1,4 mln ha.

Drugim elementem, który sprzyja wzrostowi liczebności jest ich dokarmianie przez ludzi. Powoduje ono również nienaturalne gromadzenie się dzików. Miejsca, w których mają one łatwy dostęp do pokarmu przyciągają duże rzesze tych zwierząt.

Kolejny czynnik to rozrodczość. Obecnie coraz młodsze sztuki są gotowe do rozrodu. U samic w wieku 7-12 miesięcy jest to już około 20 proc., w przypadku loch w wieku 13-18 m-cy 40 proc. sztuk, a w grupie 19-24 m-ce niemal 60 proc.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było takiej sytuacji. Populacja dzików wskutek mniejszej dostępności do żywności po zimie była wówczas mocno przerzedzona. Ponadto zwierzęta urodzone w poprzednim sezonie czyli tzw przelatki, były wycieńczone po zimie i najpierw musiały znaleźć wystarczającą ilość pożywienia.

Jeśli chodzi o masę ciała to w okres rozrodczy samice wchodzą począwszy już od 35 kg. Łatwa dostępność do pokarmu tłumaczy więc częściowo to, że coraz młodsze sztuki rodzą potomstwo. Jeśli samice po zimie, które w ostatnich latach są łagodne, pozostają zdrowe i odpowiednio odkarmione od razu wczesną wiosną są w stanie wejść w cykl rozrodczy. Kolejną przyczyną większej liczby dzików jest brak ich naturalnych drapieżników czyli wilków.

  • Co jeszcze należy wiedzieć o dzikach? Więcej informacji dotyczących tych zwierząt znajdziesz w aktualnym numerze Hoduj z Głową Świnie nr 6/2019. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA