POLPIG: wieprzowina z UE powinna trafić na Ukrainę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-03-2022,14:50 Aktualizacja: 15-03-2022,14:50
A A A

"Zamiast dopłacać do przechowalnictwa zapewnijmy ludności ukraińskiej dostęp do produktów wieprzowych" apeluje w swoim stanowisku Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Komisja Europejska udostępniła projekt rozporządzenia wykonawczego wprowadzającego dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny oraz ustalającego z góry stawkę dopłat.

Zarząd KZP-PTCH POLPIG w swoim stanowisku w tej sprawie informuje, że skoro cena skupu żywca w ciągu ostatniego miesiąca szybko się odbudowuje, taka pomoc producentom świń jest mocno spóźniona.

Ostatnie notowania tuczników wynoszą 8,50 zł za kg w klasie E i wiele wskazuje na to, że nadal będą one rosły.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny w skupie tuczników mocno rosną

Tuczniki drożeją we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce trzoda chlewna w klasie E w ciągu tygodnia podrożała o 1,20 zł za kg.   W krajach Wspólnoty ceny w skupie tuczników mocno wzrosły. Jest to efekt znoszenia...

"Komisja Europejska wychodząc obecnie z taką propozycją zamierza wspierać nie hodowców, a przetwórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i nie mogą przełożyć szybko rosnących cen żywca na ceny produktów w sieciach handlowych" czytamy w komunikacie POLPIG.

Związek proponuje, aby zamiast dopłacać do przechowalnictwa skierować większe środki na przekazanie produktów wieprzowych uchodźcom z Ukrainy, którzy z powodu wojny znaleźli się na terenie wielu krajów Unii Europejskiej.

Wieprzowina z UE, zdaniem Związku, powinna być także wysyłana na Ukrainę dla potrzebującej ludności cywilnej oraz walczącej armii ukraińskiej.

"Jesteśmy przekonani, że w ten sposób środki zaplanowane na pomoc dla branży zostaną wykorzystanie bardziej racjonalnie, gdyż zwiększymy konsumpcję, poprawimy sytuację na rynku unijnym, a co najistotniejsze, pomożemy przetrwać ludności ukraińskiej dramatyczny okres wojny. Trudno zrozumieć planowane działania KE, w których zamierza się dopłacać do wieprzowiny przechowywanej przez wiele miesięcy w prywatnych magazynach w sytuacji, w której ludzie dotknięci wojną mają trudności z pozyskaniem żywności" podsumowuje swoje stanowisko zarząd KZP-PTCH POLPIG.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA