Polowania dalej od zabudowań. Będą poprawki do specustawy ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Piotr Śmiłowicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2018,16:05 Aktualizacja: 13-01-2018,15:59
A A A

Do niedawno uchwalonej ustawy, mającej pomóc w zwalczaniu ASF, a umożliwiającej np. polowania w parkach narodowych, zostaną wprowadzone poprawki - zapowiedział w piątek w radiowej "Trójce" Henryk Kowalczyk, nowy minister środowiska.

- Ustawa jest do poprawienia, dlatego że niektóre zapisy, szczególnie te, które mówią o nakładaniu kar, powinny być zmodyfikowane - przyznał polityk. Dodał, że popiera także poprawki organizacji ekologicznych, zwiększające minimalne odległości polowań od zabudowań. - Powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie ludzi, więc tu są niezbędne poprawki - zaznaczył.

ASF, trzoda chlewna, świnie, dziki, szczepionka na ASF, afrykański pomór świń

Polski Związek Łowiecki pod większą kontrolą niż wcześniej

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. specustawę, która ma pozwolić skuteczniej zwalczać afrykański pomór świń (ASF). Zakłada ona m.in. uśmiercanie odłowionych dzików i budowę ogrodzenia przed dzikami na wschodniej granicy -...

Nowy minister środowiska powiedział zarazem, że "populacja dzików wymaga interwencji myśliwych", z uwagi na możliwość roznoszenia chorób przez rosnącą liczbę tych zwierząt.

W połowie grudnia Sejm jednogłośnie uchwalił specustawę, która pozwoli na podjęcie nadzwyczajnych działań, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Głównym celem dokumentu jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia przed rozwleczeniem choroby zakaźnej, zwalczania chorób zakaźnych wśród zwierząt wolno żyjących (dzikich). Daje ona możliwość nakładania nowych nakazów, zakazów i ograniczeń oraz wprowadza sankcje administracyjne za ich nieprzestrzeganie.

Ustawa zmienia przy tym przepisy m.in. w Prawie łowieckim, zwiększając nadzór nad Polskim Związkiem Łowieckim. Chodzi o poprawę efektywności odstrzału sanitarnego, m.in. polowań na obszarach chronionych.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

Wirus ASF znaleziony u dzików. Także poza obszarem ochronnym

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych padłych dzikach, w zwłokach których wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zostały one wykryte w czterech województwach. Jeden dzik znajdował się poza obszarem ochronnym....

Wprowadzono ponadto możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego. Dodano także przepis, który przewiduje karanie osób, które umyślnie utrudniają lub uniemożliwiają wykonywanie polowania.

Afrykański pomór świń jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla świń i powoduje duże straty materialne. Wirusa choroby wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Do niedawna zachorowania koncertowały się w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Pod koniec listopada służby weterynaryjne poinformowały, że afrykański pomór świń przekroczył Wisłę w okolicach Warszawy.

Od czasu pojawienia się ASF w Polsce (17 lutego 2014 roku) odnotowano 106 ognisk tej choroby u trzody chlewnej w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 947 przypadki ASF u dzików na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA