PIR domaga się działań w sprawie ASF. Ma osiem postulatów do rządu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2016,12:05 Aktualizacja: 01-09-2016,12:55
A A A

Podlaska Izba Rolnicza domaga się od rządu podjęcia natychmiastowych działań w związku z trudną sytuacją na rynku trzody chlewnej i zbóż. "Niemalże od trzech lat czekamy na łagodzenie skutków ASF" - pisze Grzegorz Leszczyński, szef izby.

Rolniczy samorząd z Podlasia alarmuje, że problem afrykańskiego pomoru świń dotyczy też województw lubelskiego i mazowieckiego. A to zdaniem zarządu PIR jest już zagrożeniem dla krajowej produkcji trzody chlewnej.

asf, specustawa, trzoda chlewna, konserwy

Świnie ze strefy ochronnej będą przerobione na konserwy

Projekt specustawy przygotowany przez resort rolnictwa w związku z wystąpieniem ASF przewiduje wykup ze strefy ochronnej trzody chlewnej, która osiągnęła wagę ubojową i przerobienie jej na konserwy przeznaczone dla wojska i na cele...

"Rozprzestrzenianie wirusa wiąże się nie tylko z ogromnymi kosztami likwidacji zarażonych stad, ale także problemami ze zbytem mięsa, czy zboża paszowego. Zapowiedzi działań podnoszone przez resort rolnictwa idą w dobrym kierunku, ale trzeba je wdrażać natychmiast. Największy problem mają producenci ze zbytem zwierząt w strefach zagrożonej i z ograniczeniami, co kumuluje ogromne straty finansowe, problemy z zachowaniem dobrostanu zwierząt i niepokoje społeczne" - piszą władze PIR.

Podlaska Izba Rolnicza apeluje zatem do rządu o:

  • zorganizowanie natychmiastowego skupu zwierząt ze stref dotkniętych ograniczeniami
  • zapewnienie wsparcia producentom trzody chlewnej w likwidacji skutków wystąpienia wirusa ASF
  • uruchomienia państwowego zakładu przetwórczego do celów przerobu mięsa pochodzącego z terenów objętych ograniczeniami
  • wprowadzenie zakazu handlu żywymi zwierzętami na wszystkich polskich targowiskach

asf, dziki, ognisko asf, świnie domowe

ASF. Producenci świń protestowali w Białymstoku

Kilkudziesięciu rolników z woj. podlaskiego, ale także lubelskiego i mazowieckiego protestowało 30 sierpnia przed podlaskim urzędem wojewódzkim w Białymstoku. Swoją pikietą chcieli zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację...

  • zwiększenie kontroli związanej z obrotem zwierząt, nie tylko ukierunkowanej na rolnika, ale także wśród pośredników, służb weterynaryjnych, itp.
  • depopulacji dzików, szczególnie na terenach objętych ochroną, które stały się ostoją zwierząt
  • wprowadzenie systemowych długofalowych działań mających na celu wsparcie produkcji związanej z trzodą chlewną
  • rozważenie możliwości budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią, tak by migracja zwierząt była objęta monitoringiem

Rolniczy samorząd z Podlasia wnioskuje też o pilną interwencję w sprawie skupu zbóż. Niepokój PIR budzą przede wszystkim import zbóż z Ukrainy, co ma wpływ na niskie ceny w skupie oraz fakt, że o stawkach nie decyduje ARR tylko prywatne podmioty, którym wydzierżawione zostały magazyny.  

"Ukraina otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na bezcłowy transport zbóż. Ze względu na koszt transportu większość ziarna trafia do wschodnich województw Polski. Nie zgadzamy się, by pod hasłem współpracy z krajami Unii, polski rolnik na tym tracił" - pisze na koniec Grzegorz Leszczyński, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA