Ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF u dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
18-03-2016,7:00 Aktualizacja: 17-03-2016,22:41
A A A

Wirus ASF w Polsce szerzy się wolno i w ciągu dwóch lat przesunął się zaledwie o 33 km w głąb kraju. Jednak najczęściej odległość od granicy Białoruskiej nie przekracza 1-17 km.

Rozprzestrzenianie się choroby jest ściśle związane z gęstością populacji dzików. W związku z tym pod koniec marca rozpocznie się odstrzał sanitarny dzików, który będzie wykonany w pasie o szerokości ok. 50 km od granicy obszaru objętego ograniczeniami w woj. podlaskim oraz wzdłuż wschodniej granicy państwa. Jego celem będzie ograniczenie populacji tych osobników do 0,5 sztuki na km2 powierzchni.

bioasekuracja, trzoda chlewna, Minikowo

Bioasekuracja w chlewni ogranicza występowanie chorób w stadzie

Statut zdrowotny stada zależy głównie od bioasekuracji fermy, czyli zespołu działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia i szerzenia się czynników chorobowych. Zapobieganie występowania chorób w chlewniach przy...

- Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń w populacji dzików należy zaniechać polowań z nagonką oraz dokarmiania zwierząt. Odstrzał redukcyjny powinien być ukierunkowany na samice, za które myśliwy otrzyma 400 zł. W przypadku odstrzelenia samca będą wypłacane honoraria w wysokości 316 zł za sztukę – podczas konferencji poświęconej bioasekuracji tłumaczyła Marzena Nowacka, starszy specjalista ds. trzody chlewnej i koni z KPODR w Minikowie.

W strefie objętej ograniczeniami oraz w strefie buforowej należy również ograniczyć liczbę małych gospodarstw, w których jest poniżej pięciu świń oraz zlikwidować chlewnie nie przestrzegające zasad bioasekuracji.

Ważne jest także podnoszenie świadomości właścicieli zwierząt oraz poinformowanie o konsekwencji zapowietrzenia kraju wirusem ASF.

Chcesz wiedzieć więcej – zaprenumeruj.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA