Ograniczenie pogłowia świń w Chinach korzystnie wpływa na ceny w UE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-04-2019,9:05 Aktualizacja: 04-04-2019,9:11
A A A
Ceny tuczników na niemieckiej giełdzie w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrosły łącznie o 20 centów za kilogram. Jednym z powodów podwyżek jest wzrost popytu na unijną wieprzowinę w Chinach i Japonii.
 
Ceny żywca wieprzowego na dużej giełdzie w Niemczech w dniu 27 marca wzrosły o 10 centów do wartości 1,60 euro za kg wagi bitej ciepłej (około 6,88 zł). We wczorajszych notowaniach (3 kwiecień) ceny wzrosły o kolejne 10 centów do poziomu 1,70 euro. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,30 zł za kg.
 
cena tuczników, wzrost cen, żywiec wieprzowy, Niemcy, Dania

Tuczniki w Danii i Niemczech podrożały

Notowania tuczników w bieżącym tygodniu wzrosły zarówno w Niemczech jak i Danii. Chińczycy zamierzają znacznie zwiększyć import wieprzowiny z Unii Europejskiej co przyniesie korzyści także naszym producentom.   Ceny żywca...
Podobne tendencje dotyczą większości europejskich państw. W Holandii, Belgii i Austrii ceny wzrosły podobnie jak w Niemczech. W Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii podwyżki cen były bardziej umiarkowane, informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Najniższe cenowe wzrosty, spośród największych producentów wieprzowiny, odnotowano w Danii. Notowania tuczników podskoczyły tam o 2,7 centów za kg. 
 
Poprawa sytuacji na rynku z jednej strony jest wynikiem wzrostu popytu na unijną wieprzowinę w Chinach i Japonii, a z drugiej strony wpłynął na nią spadek pogłowia w UE. Ograniczył on podaż tuczników przeznaczonych do uboju. 
 
Na rynku europejskim ceny boczku, szynki i innych świeżych podstawowych elementów wieprzowych wzrosły. Zdaniem ekspertów jest to typowy sygnał zwiększenia eksportu do krajów trzecich.
 
Drastyczne ograniczenie pogłowia świń w Chinach ma charakter długofalowy i wpływa korzystnie na światowe ceny wieprzowiny. 
 
Aby Chiny odbudowały pogłowie trzody chlewnej potrzebują co najmniej dwóch lat. Kraj ten straciły możliwość uzupełnianie braków przez import świń z Wietnamu, ponieważ również tam odnotowano obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA