Ognisko ASF wybuchło w obszarze zagrożenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-07-2019,13:35 Aktualizacja: 29-07-2019,13:36
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń został dzisiaj (29 lipca) potwierdzony przez głównego lekarza weterynarii w 29 gospodarstwie w Polsce w tym roku.

Ognisko ASF nr 29 zostało stwierdzone 25 lipca na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 103 świnie.

Gospodarstwo to jest położone w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim na obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

tuczniki, cena, Niemcy, trzoda chlewna, Dania, warchlaki

Ceny warchlaków i tuczników w Niemczech i Danii bez zmian

Ceny w branży trzody chlewnej po ostatnich spadkach zatrzymały się w miejscu. Dotyczy to zarówno warchlaków i tuczników w Danii jak i żywca wieprzowego w Niemczech.   Notowania warchlaków duńskich opublikowane 25...

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

W sytuacji potwierdzenia ogniska ASF następuje niezwłoczne wybicie wszystkich świń pod urzędowym nadzorem w gospodarstwie.

Jeżeli nie zostaną stwierdzone nieprawidłowości związane ze spełnianiem zasad bioasekuracji oraz rejestracji i identyfikacji zwierząt rolnik otrzyma za nie odszkodowanie.

Następuje również zniszczenie lub unieszkodliwienie pod urzędowym nadzorem zwłok świń, paszy, ściółki, narzędzi i sprzętu nienadającego się do odkażenia.

pogłowie trzody chlewnej, świnie, spadek, Niemcy

Pogłowie trzody chlewnej w Niemczech od 5 lat maleje

Liczba świń u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok spada. W ciągu ostatnich 5 lat pogłowie zmalało o 2,2 mln zwierząt, co oznacza spadek o 7,8 proc.   Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) opublikował dane, z których wynika, że...

Dalszym krokiem jest mycie i dezynfekcja oraz jeśli potrzeba dezynsekcja pomieszczeń, w których przebywały świnie, a także środków transportu używanych do przewożenia zwierząt oraz narzędzi, sprzętu itd.

Wokół ogniska wyznaczany jest obszar zapowietrzony (3 km) oraz zagrożony (co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony), w których mają miejsce ograniczenia tj. restrykcje w przemieszczaniu świń. Służby dokonują również perlustracji tj. przeglądu znajdujących się tam gospodarstw.

Dokonywana jest analiza ryzyka, która dopuszcza możliwość zabicia utrzymywanych w tzw. gospodarstwach kontaktowych świń, co do których istnieje podejrzenie przeniesienia wirusa ASF z ogniska.

Służby weterynaryjne po stwierdzeniu ogniska ASF mają obowiązek poinformowania o tym w ciągu 24 godzin Komisji Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA