Odstrzał sanitarny dzików jest bezskuteczny?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
26-10-2020,20:20 Aktualizacja: 26-10-2020,20:20
A A A
Jednym z podstawowych założeń walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) jest zmniejszenie populacji dzików. Czy mały udział zwierząt chorych w ogólnej liczbie odstrzelonych osobników może świadczyć o nieskuteczności tych działań?
 
"Polowanie na ASF skończyło się pudłem", to tekst Aleksandry Ptak-Iglewskiej, który we wrześniu ukazał się na łamach Rzeczpospolitej.
 
Autorka tekstu sugeruje, że odstrzał sanitarny dzików w Polsce jest nieskuteczny, ponieważ z pośród 84,5 tys. osobników tylko 458 sztuk było zakażonych wirusem. Podkreśla jednocześnie, że państwo ponosi wysokie koszty tych działań. 
 
Eksperci nie zgadzają się jednak z tą opinią i przypominają, że założeniem walki z ASF nie jest odstrzeliwanie dzików chorych, ale zmniejszenie ich populacji. 
 
dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Już niemal 3,5 tysiąca przypadków ASF

Inspekcja Weterynaryjna do 24 października potwierdziła 3413 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Z każdym tygodniem notujemy nowy roczny rekord liczby przypadków ASF u dzików....
Jednoznacznie mówią o tym komunikaty służb weterynaryjnych oraz Raport Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży, który wskazuje, że wysoka liczebność dzików zwiększa szanse wystąpienia, rozprzestrzeniania i długotrwałego utrzymywania się ASF, co wskazuje na potrzebę redukcji zagęszczeń w celu kontroli choroby.
 
Odstrzał sanitarny powinien być prowadzony zwłaszcza na obszarach gdzie wirus nie jest jeszcze wcale potwierdzony. 
 
W miejscach gdzie już potwierdzono ASF polowania powinny być ograniczone. Na tych obszarach należy skupić się na poszukiwaniu padłych dzików. 
 
Podobną strategię przyjęto w Niemczech. Po wystąpieniu ASF w Brandenburgii, na tych terenach wstrzymano polowania. W zamian zastosowano bardzo restrykcyjną politykę ich izolacji w celu prewencji.
 
Duży nacisk położono na poszukiwanie padłych dzików. Jednocześnie wprowadzono w wyznaczonych strefach zakaz wstępu do lasu, wyprowadzania psów bez smyczy oraz prac rolniczych i leśnych.
 
Autorka w tekście zaproponowała metodę walki z ASF, którą mieliby być grzybiarze. Jednak masowa penetracja lasów przez grzybiarzy w całej Polsce jest przyczyną niekontrolowanego i intensywnego rozprzestrzeniania się wirusa. 
 
Według danych służb weterynaryjnych już teraz można zauważyć, że wzrost liczby przypadków ASF wśród dzików jest mocno powiązany z okresem grzybobrania.
 
  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA