Nowy szczep ASF odkryty w Chinach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-02-2021,13:15 Aktualizacja: 16-02-2021,12:53
A A A
Chińscy weterynarze alarmują o pojawieniu się nowego szczepu afrykańskiego pomoru świń (ASF). Został on wyizolowany z próbki wieprzowiny pobranej na rynku w środkowej prowincji Hubei.
 
Szczep ASF o nazwie HuB20, został wyizolowany w Chinach z próbki mięsa wieprzowego. Według naukowców z Wojskowego Instytutu Weterynaryjnego Changchun,  jest on mniej zabójczy od pierwotnego.
 
W Chinach, jak podaje portal euromeatnews.com, wykryto również co najmniej dwa inne nowe szczepy na fermach trzody chlewnej. Powodują one przewlekłą postać choroby, która obniża płodność loch.
 
asf, wirus asf, Chiny, mutacja wirusa ASF, Pig Progress, trzoda chlewna, PRRS, poronienia, martwe płody, maciory

Wirus ASF mutuje. Winne nielegalne szczepionki?

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest aktywny w Chinach. Niepokojące jest jednak to, że w styczniu tamtejsze służby weterynaryjne wykryły jego nową mutację. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) w styczniu zgłosiło pierwsze...
Naukowcy twierdzą, że wirus prawdopodobnie przeszedł naturalną mutację. Istnieje również podejrzenie, że niektóre szczepy powstały w wyniku wykorzystania nielegalnych szczepionek przeciwko ASF.
 
Eksperci z Ameryki Północnej poinformowali, że chińskie pogłowie trzody chlewnej ponownie obniży się w tym roku, mimo wysiłków podejmowanych w celu jego odbudowy.
 
Stosowanie nielegalnych szczepionek przeciwko ASF spowodowało, że u świń pojawił się zmutowany wirus tej choroby.
 
Może on spowodować, że śmiertelność świń osiągnie 70%. Zmodyfikowany wirus może być przenoszony przez powietrze. Nielegalne szczepionki mogą być przyczyną zakażeń zwierząt w całym gospodarstwie.
 
Według innych danych szacuje się, że w niektórych prowincjach liczba loch spadła o 50%. Od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. pogłowie loch spadło o 1,76 mln.
 
Oznacza to, że ożywienie produkcji wieprzowiny w Chinach spowolni, co zwiększy import wieprzowiny w kolejnych miesiącach.
 
  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA