Notowania tuczników na VEZG zamiast wzrosnąć zmalały

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-05-2022,15:30 Aktualizacja: 04-05-2022,15:30
A A A

Cena tuczników na VEZG po raz pierwszy od 14 tygodni zmalała. To pewne zaskoczenie, ponieważ wiele czynników wskazywało na to, że notowania będą kontynuowały wzrost.

"Na niemieckim rynku trzody chlewnej podaż przewyższa ograniczony popyt ze strony rzeźni. Wynikiem tego są znacząco obniżone ceny" czytamy w komunikacie VEZG.

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG zmalała o 15 centów do poziomu 1,80 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 4 maja wg NBP (4,6777) jest to 8,41 zł za kg wbc

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Krajowa cena tuczników wzrosła

Tuczniki w Polsce w ostatnim tygodniu kwietnia podrożały. Z kolei notowania na dużej niemieckiej giełdzie pozostały bez zmian.    W kolejnych tygodniach można spodziewać się wzrostu cen skupu żywca wieprzowego. Będzie to efekt większego...

Cena tuczników w wysokości 1,80 euro za kg wbc będzie obowiązywała do 11 maja.

Spadek cen świń na VEZG potwierdza wciąż duże obawy hodowców.

- Na ten moment sytuacja jest bardzo trudna i nieprzewidywalna. Nikt nie wie co będzie się działo z kosztami produkcji, a konkretnie z zasiewami zbóż na Ukrainie w obliczu trwającej tam wojny oraz, co się z tym wiąże, z cenami pasz - mówi Bogusław Prałat, hodowca trzody chlewnej z woj. wielkopolskiego posiadający stado macior liczące 250 sztuk oraz Prezes nowo powstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Obniżenie stawki za tuczniki może być jednorazowe i wcale nie musi oznaczać dłuższego trendu. Popyt na wieprzowinę w dłuższej perspektywie czasu ma utrzymać się na wysokim poziomie.

Rosnący popyt na wieprzowinę w połączeniu z mniejszym pogłowiem świń w Unii Europejskiej powinien w najbliższym czasie przynieść podwyżki cen skupu tuczników.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA