Niemcy oferują premie za odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-10-2021,14:10 Aktualizacja: 16-10-2021,14:23
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) szerzy się w populacji dzików w Niemczech, co potwierdzają kolejne przypadki choroby. Aby temu przeciwdziałać rząd zwiększył premie za odstrzał tych zwierząt w Brandenburgii.
 
Niemieccy myśliwi od 1 października otrzymują 150 euro, czyli około 686 zł za każdego upolowanego dzika na obszarach objętych strefą ASF w Brandenburgii.
 
Działania te mają na celu maksymalne zredukowanie populacji dzików zarówno w obrębie stałych podwójnych ogrodzeń, jak i w korytarzu ochronnym ASF wzdłuż granicy niemiecko-polskiej. 
 
walka z asf w Polsce, dziki, wilki, Bogusław Szewczyk, Maciej Szewczyk

Wilki mogą pomóc w walce z ASF

Wilki polują na dziki i zjadają ich padlinę. Z nowych badań naukowców z uczelni w Warszawie i Gdańsku wynika, że mogą być pomocne w ograniczaniu ASF, gdyż eliminują ze środowiska potencjalne źródła rozprzestrzeniania się wirusa, a...
Rekompensata kosztów, jak podaje 3trzy3.pl, została wprowadzona w marcu. Jej celem jest wynagrodzenie myśliwym kosztów usuwania dzików z białych stref. 
 
Dodatkowo niemiecki rząd proponuje rekompensaty za odnalezienie zwłok w korytarzu ochronnym wzdłuż granicy.
 
Za polowanie i ujęcie dzików w strefie centralnej, strefie białej lub korytarzu ochronnym ASF, okręgi i gminy przyznają rekompensatę w wysokości 150 euro za zwierzę.
 
Za znalezienie i zgłoszenie martwego dzika w strefie centralnej, białej lub korytarzu ochronnym ASF przysługuje również 150 euro za zwierzę. W przypadku strefy zagrożenia i strefy buforowej jest to 100 euro za dzika. 
 
W Niemczech zbudowano 1/3 korytarza, którego ostateczna długość ma wynieść 280 km. Jest to drugie stałe ogrodzenie wybudowane wzdłuż granicy z Polską.
 
W Brandenburgii do 5 października potwierdzono łącznie 1791 przypadków ASF.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA