Nadchodzą dobre czasy dla producentów trzody chlewnej?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-07-2019,10:30 Aktualizacja: 04-07-2019,10:34
A A A

Import unijnej wieprzowiny przez Chiny, wzrost pogłowia trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej i coraz wyższe ceny skupu żywca. Wiele wskazuje, że właśnie tak będzie wyglądać najbliższa przyszłość europejskiego rynku trzody chlewnej.

Afrykański pomór świń, który w Chinach już od dawna wymknął się spod kontroli spowodował, że tamtejsze rezerwy mięsa wieprzowego mogą być na wyczerpaniu już jesienią tego roku.

"Jest wysoce prawdopodobne, że władze chińskie, w obawie przed rosnącymi cenami, podejmą decyzję o masowym imporcie mięsa wieprzowego. Wzrost importu podniesie światowe ceny wieprzowiny i dalszą poprawę koniunktury branży. Odbudowa produkcji w Chinach i innych państwach azjatyckich będzie procesem wieloletnim" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Notowania tuczników wciąż są wysokie, ponieważ ich podaż maleje

Ceny skupu trzody chlewnej według ISN (Wspólnota Interesów Niemieckich Hodowców Świń) są stabilne. Bez zmian pozostały one w Niemczech, Danii, Francji, Belgii oraz Austrii. Notowania tuczników na dużej niemieckie...

Pogłowie świń w Unii Europejskiej, ze względu poprawę światowej koniunktury spowodowanej gwałtownym wzrostem chińskiego importu wieprzowiny, może się stopniowo odbudowywać.

KZP-PTCH uważa, że wyraźny wzrost unijnego pogłowia w całorocznym ujęciu nastąpi jednak dopiero w połowie 2020 r.

Eksport wieprzowiny z Europy może utrzymywać się na bardzo wysokim poziomie przez kolejne lata. Decydujący wpływ na tę sytuację ma uznanie rejonizacji przez kraje azjatyckie.

"Niemcy uzyskały porozumienie z Chinami w sprawie kontynuowania eksportu na rynek chiński po ewentualnym wystąpieniu w Niemczech przypadków ASF u dzików" czytamy w komunikacie związku.

Wieprzowina produkowana w UE jest obecnie konkurencyjna na światowych rynkach, między innymi wskutek marż handlowych uzyskiwanych przez producentów ze Stanów Zjednoczonych. Chiny oraz Japonia nałożyły bowiem na amerykanki eksport cła.

"Sytuację tę należy jednak uznać za przejściową. Rezultatem toczących się bilateralnych rozmów może być zniesienie dodatkowych ceł nałożonych na USA i wzrost konkurencyjności amerykańskiej wieprzowiny na światowych rynkach" podsumowują analitycy KZP-PTCH.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA