Na rynku świń trwa hossa. Są jednak obawy o przyszłość

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-03-2021,18:35 Aktualizacja: 15-03-2021,18:54
A A A

Ceny skupu żywca wieprzowego rosną. Niestety równolegle z nimi notujemy także wzrost kosztów produkcji świń.

Cena tuczników w Niemczech w ciągu 4 tygodni wzrosła o 31 eurocentów. Podaż żywca wieprzowego na tamtejszym rynku jest niższa niż popyt.

Ubojnie w Niemczech muszą się więc mocno starać o surowiec, co powoduje wzrost cen skupu.

Tuczniki na dużej giełdzie VEZG 10 marca podrożały o 10 eurocentów. Ich cena wynosi obecnie 1,50 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę po kursie NBP z 12 marca (4,59) jest to 6,88 zł za kg wbc.

  • Cena tuczników w Niemczech w ciągu 4 tygodni wzrosła o 31 eurocentów
  • Tuczniki w Niemczech kosztują obecnie 1,50 euro za kg wbc
  • Zakłady mięsne w Polsce płacą już 5 złotych za kg żywca wieprzowego
  • Rynek trzody chlewnej czeka na otwarcie restauracji
  • Znajdujemy się u początku sezonu występowania ognisk ASF

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, warchlaki w Danii, niemiecka cena

Ceny na europejskim rynku trzody chlewną rosną

Tuczniki w Niemczech zarówno na małej jaki i na dużej giełdzie podrożały. Podobnie wygląda sytuacja w Danii, gdzie odnotowano wzrost cen tuczników i warchlaków.    Ceny tuczników w Niemczech opublikowane 9...

W Polsce żywiec po 5 złotych

Żywiec wieprzowy w polskich notowaniach, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, podrożał średnio do 5,11 złotych za kg. Wzrost ceny wyniósł więc 20 groszy tydzień do tygodnia.

Cena tuczników wg klasyfikacji EUROP za klasę E wynoszą średnio 6,75 zł za kg. Wzrost w tym przypadku w porównaniu z poprzednim tygodniem wyniósł 15 groszy.

Ceny tuczników w Polsce mogą dalej rosnąć wskutek niskiej podaży żywca w rozpoczynającym się właśnie okresie przedświątecznym.

Dalszy wzrost cen, zdaniem KZP-PTCH POLPIG będzie zależał m.in. od tego, czy przetwórcy będą w stanie przełożyć wysokie notowania surowca na handel detaliczny.

Hodowcy są zadowoleni, ale...

cena tuczników, opłacalność produkcji, warchlaki, żywiec wieprzowy, Gobatro

Co czeka producentów wieprzowiny w najbliższym czasie?

Ceny wieprzowiny na całym świecie w dużym stopniu są uwarunkowane przez czynniki niezależne od rolników w tym przez wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz przez Covid-19. Zdaniem ekspertów z firmy Gobarto, aby utrzymać...

Hodowcy i producenci trzody chlewnej w Polsce są zadowoleni ze wzrostu notowań cen skupu świń. Niestety wciąż wysokie są ceny pasz. Coraz droższe są również warchlaki co powoduje, że produkcja w cyklu otwartym mimo sprzyjających cen tuczników, może nie być opłacalna.

Hodowcy obawiają się także afrykańskiego pomoru świń. Doświadczenia z ubiegłych lat pokazują, że już wkrótce możemy się spodziewać wybuchów pierwszych ognisk tej choroby u świń domowych.

Ceny tuczników będą również zależeć od dalszego rozwoju sytuacji związanej z Covid-19. Obecnie trwa tzw. trzecia fala pandemii, która może zakłócić pracę niektórych zakładów ubojowych i przetwórczych.

Zakażenia koronawirusem wśród pracowników wpływają na ograniczenie mocy produkcyjnych ubojni, co może doprowadzić do mniejszego zapotrzebowania na surowiec.

trzoda chlewna, świnie, wieprzowina

Standardem staje się produkcja tuczników na poziomie tysiąca sztuk

- Nie rozumiem postawy polityków, którzy z jednej strony chwalą się wzrostem eksportu, a z drugiej chcą ograniczać produkcję w dużych gospodarstwach - mówi w wywiadzie Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu Krajowego Związku...

W Europie też jest drogo

Żywiec wieprzowy w Belgii, Hiszpanii i Niderlandach podrożał odpowiednio o 7,2, 4,6 i 8%. W pierwszym przypadku w ostatnich notowaniach z 11 marca cena za kilogram w skupie wzrosła o 7 eurocentów do poziomu 1,04 euro co w przeliczeniu na złotówki po kursie euro z 12 marca (4,59) daje 4,77 zł.

Żywiec wieprzowy w Hiszpanii w notowaniach z 11 marca był droższy o 6 eurocentów i kosztował 1,35 euro za kg tj. około 6,19 zł za kg. W Niderlandach 8 marca zakłady mięsne płaciły za te zwierzęta więcej o 8 eurocentów za kg. Były one skupowane w cenie 1,08 euro za kg tj. około 4,95 zł za kg.

Tuczniki drożeją również we Francji oraz Danii. W pierwszym przypadku w notowaniach z 11 marca kosztowały one 1,33 euro za kg tuszy 56 proc. tj. około 6,10 zł za kg wbc.

Tuczniki w Danii w notowaniach z 11 marca kosztowały 10,50 DKK za kg tuszy 60%, co w przeliczeniu na złotówki daje 6,48 zł za kg.

wieprzowina z Niemiec, eksport do Wietnamu i Singapuru, regionalizacja kraju, ASF w Niemczech

Niemiecka wieprzowina ponownie trafi do Wietnamu i Singapuru

Singapur i Wietnam znoszą ograniczenia importowe dotyczące wieprzowiny pochodzącej z Niemiec. Zostały one wprowadzone po tym jak u naszego zachodniego sąsiada potwierdzono pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF).    Władze...

Sektor czeka na otwarcie

Hodowcy trzody chlewnej oraz cały sektor wieprzowiny oczekuje z nadzieją, że po trzeciej fali koronawirusa, w końcu nastąpi wyczekiwane z utęsknieniem otwarcie sektora gastronomicznego.

Wiele wskazuje, że kontynuowany będzie duży popyt na wieprzowinę na rynkach azjatyckich.

"Akceptacja regionalizacji ASF w Niemczech przez Wietnam i Singapur daje nadzieję na otworzenie innych rynków azjatyckich na wieprzowinę z krajów unijnych, w których występuje ASF" czytamy w komunikacie KZP-PTCH POLPIG.

Sektor czeka więc na decyzję władz chińskich uznającą unijną regionalizację ASF w Niemczech.

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
     
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA