Myśliwi i weterynarze sprawdzą na dzikach szybki test na ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2021,18:55 Aktualizacja: 08-03-2021,19:06
A A A

Polski Związek Łowiecki poinformował, że uczestniczy w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) firmy Allbiotech.

W działaniach - pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - PZŁ bierze udział wraz z Głównym Inspektoratem Weterynarii oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym-Państwowy Instytutem Badawczym.

ASF, afrykański pomór świń, przypadki choroby, wirus ASF, padłe dziki, Polska, Niemcy

ASF. Ponad 4 tys. zarażonych dzików na pograniczu polsko-niemieckim

Zwiększa się liczba dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń (ASF) na pograniczu polsko-niemieckim. W Niemczech do 5 lutego potwierdzono 685 przypadków choroby.   Liczba dzików, u których potwierdzono ASF na...

"Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików położonych na terenie województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego" - wskazali łowczy w swoim serwisie informacyjnym.

W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenu których pochodzić będą tusze dzików do testów.

"Celem badań jest wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego do zastosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych oraz służby weterynaryjne, tak aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na wynik badania w celu wykrycia wirusa ASF oraz eliminowanie rozprzestrzeniania się choroby, a także szybszy obrót tuszami pozyskanych dzików" - zaznacza PZŁ.
 

  • Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA