Myśliwi przez miliony godzin strzelali do dzików. A ich szybko przybywa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2018,13:10 Aktualizacja: 28-05-2018,13:24
A A A

W kraju trwa walka z afrykańskim pomorem świń. Od 1 marca 2017 roku do końca stycznia 2018 roku myśliwi zastrzelili 302 tys. dzików, które roznoszą wirus. Operacja kosztowała już 692 miliony złotych.

Międzyresortowy zespół ds. łagodzenia skutków związanych z występowaniem przypadków ASF wydał zalecenie, by do końca marca bieżącego roku zabitych zostało 368 tys. osobników. Jeden dzik miał statystycznie przypadać na 10 kilometrów kwadratowych - przypomina "Gazeta Lubuska".

myśliwi, polski związek łowiecki, minister środowiska, dziki

Myśliwi strzelają do dzików. PZŁ odpowiada na zarzuty

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował, że Polski Związek Łowiecki (PZŁ) przesłał odpowiedź na pismo Mariusza Nackowskiego ze Stowarzyszenia PTCH Podlasie w sprawie walki z rozprzestrzenianiem się ASF w...

Poseł Łukasz Rzepecki (Kukiz'15) wystosował w tej sprawie interpelację do ministra środowiska. W odpowiedzi Andrzej Szweda-Lewandowski, podsekretarz stanu i zarazem Główny Konserwator Przyrody podał, że do końca stycznia zakładany plan odstrzału został wykonany w 82 proc.

Myśliwi pracowali 19 milionów godzin. Ich praca i koszty logistyki zostały wycenione na ponad 692 mln zł. Na początku marca 2017 roku w Polsce było 215 tys. dzików, a od 1 marca 2017 roku do końca stycznia 2018 roku zabito... 302 tys. sztuk. I nie jest to błąd w wyliczeniach bowiem dzików przybywa w całym kraju w bardzo szybkim tempie.

Pracownik resortu przyznał ponadto, że "niższe zagęszczenie dzików wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF i należy utrzymywać liczebność tego gatunku na maksymalnie niskim poziomie.
 

źródło: "Gazeta Lubuska"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA