Myśliwi hobbyści nie chcą strzelać do dzików? Trzeba zmienić przepisy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-08-2018,17:00 Aktualizacja: 15-08-2018,20:47
A A A

Myśliwi nie są zainteresowani wykonywaniem zdecydowanego odstrzału dzików w celu ograniczenia występowania wirusa ASF w środowisku. Takie głosy można usłyszeć od administracji rządowej.

Rządzący, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej tłumaczą, że zgodnie z obowiązującym prawem tylko myśliwi realizujący swoje hobby jakim jest myślistwo, mogą dokonać redukcji populacji dzików.

"Dlaczego rządzący nie zmienią obowiązujących przepisów tak, aby pozwalały wynajętym i opłacanym przez państwo myśliwym na dokonanie odstrzału w wyznaczonych rejonach? Myśliwi ci, po przeszkoleniu w zakresie bioasekuracji, mogliby dokonać tego, czego nie można wymagać od myśliwych hobbystów" - czytamy w komunikacie związku.

identyfikacja i rejestracja świń, hodowcy świń, trzoda chlewwna, producenci tuczników

Prezydent podpisał ustawę. Będą ułatwienia dla hodowców świń

Prezydent Andrzej Duda 10 sierpnia podpisał ustawę o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zmniejszyła ona obciążenia administracyjne związane z tymi obowiązkami. Ustawa wydłuża do dwóch dni terminy na zgłaszanie...

Hodowcy z KZP-PTCH pytają również, dlaczego przechowujemy odstrzelone tusze w chłodniach zamiast dokonywać ich utylizacji zaraz po zakończonym polowaniu i pobraniu próbek do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń.

Patroszenie tusz i przechowywanie ich przez kilka tygodni w chłodniach po pierwsze jest dość uciążliwe i kłopotliwe, a po drugie naraża na niepotrzebne ryzyko rozprzestrzeniania wirusa.

"Walka z ASF pochłania coraz większe pieniądze publiczne, a sytuacja z tygodnia na tydzień się pogarsza. Jak długo będziemy jeszcze słuchać, że redukcja populacji dzików w Polsce jest niemożliwa? Bezradność ekipy rządzącej w przypadku redukcji populacji dzików jest zadziwiająca" - podsumowują w swoim komunikacie przedstawiciele związku.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA