Minister zapewnia, że Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2021,10:30 Aktualizacja: 20-12-2021,10:35
A A A

Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach - zapewnił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas spotkania online z Stellą Kyriakides, unijną komisarz.

Resort przekazał w komunikacie, że było to pierwsze spotkanie, którego tematem była przede wszystkim kwestia regionalizacji wprowadzanej w związku z afrykańskim pomorem.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

124. ognisko ASF! Wciąż bijemy niechlubny rekord

Główny Inspektorat Weterynarii naniósł na mapę 124. ognisko afrykańskiego pomoru świń w Polsce. To już 2 ognisko tej choroby stwierdzone w grudniu. Nigdy wcześniej w ośmioletniej historii występowania ASF-u w naszym kraju nie mieliśmy...

- Polska jest gotowa do współpracy i wspierania Komisji Europejskiej w jej działaniach na rzecz zdrowia i bezpieczeństwa żywności - zapewnił szef ministerstwa. Jak podał resort, rozmowa przebiegła w dobrej atmosferze, która zapowiada dalszą konstruktywną współpracę z Brukselą.

"Wicepremier zapewnił, że Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach we współpracy z wieloma instytucjami. Podziękował również KE za pozytywne podejście jej służb do ostatnich wniosków Polski o zmianę dotyczącą regionalizacji, dzięki której wiele polskich gospodarstw znalazło się w obszarach, gdzie obowiązują łagodniejsze restrykcje z powodu ASF" - czytamy w komunikacie MRiRW.

Kowalczyk zwrócił uwagę, że potrzebna jest dyskusja na poziomie eksperckim o ewentualnej nowelizacji zasad i kryteriów dla geograficznego definiowania regionalizacji ASF w kontekście ich uproszczenia". "Państwa członkowskie objęte taką regionalizacją doświadczają restrykcji w przemieszczaniu świń i produktów z wieprzowiny oraz znacznych strat ekonomicznych z powodu braku możliwości eksportu tych towarów" - czytamy.

Komisarz Kyriakides podkreśliła, że walka z ASF jest naszą wspólną troską i potrzebna jest współpraca transgraniczna". "Zaznaczyła, że konieczne jest wdrożenie przez Polskę przestrzegania zasad bioasekuracji przez wszystkie gospodarstwa hodujące świnie, gdyż w Polsce są duże obszary występowania ASF, co powoduje poważnie trudności gospodarcze" - napisano.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA