Minister zapewnia. Choroba ASF jest zwalczana, a odszkodowania wypłacane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2021,8:15 Aktualizacja: 03-09-2021,8:16
A A A

Choroba afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest zwalczana z urzędu, a rolnicy otrzymują odszkodowania - powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda w TVP Info. Dodał, że nie ma wystarczającego wsparcia związków łowieckich w zwalczaniu wirusa.  

Dodał, że każdemu rolnikowi przysługuje odszkodowanie z urzędu, jeżeli jego stado z powodu choroby zostanie zlikwidowane. 

Jak podkreślił, żeby skutecznie walczyć z ASF-em, trzeba apelować do ministra klimatu i do Polskiego Związku Łowieckiego o skuteczniejszy odstrzał dzików. Dodał, że nie ma wystarczającego wsparcia ze strony związków łowieckich w zwalczaniu wirusa. - Bardzo mocno to wybrzmiało na spotkaniu rolników z premierem Morawieckim - wskazał.

asf, hodowcy, strefy asf

Zniesienie stref ASF? Weterynaria wnioski złoży dopiero jesienią

Mając na względzie fakt, iż aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie jest korzystna, wnioski o uwolnienie poszczególnych obszarów ASF, składane będą dopiero jesienią - przekazał Krzysztof Jażdżewski, zastępca...
Przypomniał, że w czwartek odbyły się rozmowy w ministerstwie rolnictwa z udziałem premiera Mateusz Morawieckiego, które dotyczyły bieżącej sytuacji w rolnictwie i możliwości rozwiązywania trudności związanych z funkcjonowaniem branży rolno-spożywczej. W spotkaniu, oprócz rolników, uczestniczyło ok. 30 przedstawicieli różnych organizacji i związków rolniczych. M.in. pojawiło się dwóch przedstawicielu AgroUnii, którzy jednak szybko spotkanie opuścili. Ze strony rządowej na sali obecnie byli też wiceministrowie i Główny Lekarz Weterynarii.

Z danych Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku wykryto w Polsce 48 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF), w sumie zostało wybitych ok. 35 tys. sztuk trzody. Dotychczas wypłacono ok. 1,5 mln zł odszkodowań.

  •   Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA