Minister Ardanowski zapewnia: zapanowaliśmy nad ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Szymon Zdziebłowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2018,15:15 Aktualizacja: 21-11-2018,15:18
A A A

- Ciągle należy twardo trzymać rękę na pulsie, ale wygląda na to, że zapanowaliśmy nad afrykańskim pomorem świń w Polsce - powiedział w środę Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

W radiu Wnet szef resortu wypowiedział się m.in. na temat ASF. - To jest jeszcze proces przed nami, ale wygląda na to, że nad chorobą zapanowaliśmy, co nie jest takie oczywiste w innych krajach (...) - powiedział.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, dziki

Przypadki ASF. Nadal pojawiają się nowe

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu 66 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Oficjalnie do 11 listopada w Polsce wystąpiło ich aż 3027. Przypadki ASF zostały potwierdzone na podstawie...

- W około 60 gminach na terenie zapowietrzonym już choroby nie ma. Zgłosiliśmy do Brukseli uwolnienie tych gmin i tam zaczyna odbudowywać się produkcja trzody chlewnej - mówił polityk.

Dodał, że na podstawie danych, do których miał dostęp we wtorek, na terenie uwolnionym od choroby "są zasiedlane chlewnie i produkcja wzrasta."

Przypomniał, że ASF przeniósł się na zachód Europy. - W Belgii są chore dziki, w Chinach (...) kolejny 28 region Chin ma przypadki afrykańskiego pomoru, więc tam to są ciężkie koszty i finansowe, i praca weterynarzy również, nerwy ze strony rolników przymuszanych do bioasekuracji, której często nie rozumieją - powiedział na koniec minister Ardanowski. 
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA