Koniec dyskusji o płocie na granicy. Minister podjął decyzję

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2018,17:55 Aktualizacja: 19-07-2018,18:06
A A A

Nie będzie budowy płotu przed dzikami na wschodniej granicy Polski, bo taka zapora nic nie da. Pieniądze, które były zarezerwowane na ten cel, zostaną przeznczone m.in. na bioasekurację - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa w czwartek poinformował, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił, że budowa takiego płotu będzie nieskuteczna, dlatego nie będzie takiej inwestycji.

jan krzysztof ardanowski, walka z asf w polsce, budowa zapory na granicy, asf u świń, asf u dzików

Nowy minister nie widzi sensu budowy na granicy zapory przed ASF

- Na razie nie widzę wielkiego sensu budowy na wschodniej granicy Polski zapory przed dzikami, które mogą być zarażone afrykańskim pomorem świń - ocenił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie...
Budowa zapory przed dzikami miała być środkiem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Według EFSA niewielkie ogrodzenia na niedługich odcinkach mogą skutecznie w danym miejscu zapobiegać przemieszczaniu się dzików, również stosuje się je do niewielkich pułapek, które sprawiają, że dziki gromadzą się w jednym miejscu i mogą być wybite. Natomiast nie jest skuteczne budowanie długiego płotu. Taka opinia została wydana w ubiegłym tygodniu i jest ona podstawą dla polskiego rządu, żeby się z tego wycofać - zaznaczył Ardanowski.

Poinformował, że środki, które były przeznaczone na budowę, trafią na wsparcie bioasekuracji w gospodarstwach. Rozważane jest także przeznaczenie części tych środków dla kół łowieckich wzdłuż granicy, ponieważ to nie płot ma zabezpieczać, tylko koła łowieckie - argumentował.

ASF, bioasekuracja, trzoda chlewna, świnie, wieprzowina, zagrożenie ASF

Nielegalne hodowle i zero bioasekuracji. Rolnicy lekceważą zagrożenie ASF

W województwie kujawsko-pomorskim jest ponad 12 tysięcy gospodarstw do sprawdzenia w związku z szerzącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). Już pierwsze 300 kontroli wykazało poważne uchybienia. Sytuacja związana z ASF staje się...
Wystąpię do MSWiA o to, by monitoring ze straży granicznej był udostępniony w przypadku ruchu zwierząt na granicy, by było to przekazywane do miejscowego koła łowieckiego - mówił minister.

- Jeżeli to w krótkim czasie nie przyniesie efektów w postaci zmniejszenia ilości dzików, wtedy wystąpię o utworzenie nowego związku łowieckiego w Polsce, ale nie mam żadnej pewności, że ci, którzy się do nowego związku łowickiego zapiszą, będę chcieli polować - stwierdził minister.

Według szacunków resortu rolnictwa, budowa ogrodzenia przed dzikami miała kosztować ok. 235 mln zł.

Budowa miała się rozpocząć w grudniu 2018 r., a zakończyć pod koniec 2020 r. Długość zapory wyniosłaby ponad 1100 km.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA