Jest kolejny zakaz importu trzody chlewnej z powodu ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2018,14:30 Aktualizacja: 09-10-2018,15:01
A A A

Chińskie władze zakazały importu trzody chlewnej i wieprzowiny z Belgii w związku z wykryciem tam we wrześniu dwóch ognisk ASF - poinformował we wtorek chiński urząd celny. Dzień wcześniej obwieszczono podobny zakaz dotyczący Bułgarii.

Świnie i produkty wieprzowe wysłane z Belgii po ogłoszeniu zakazu zostaną odesłane z powrotem lub wybite i zutylizowane - napisano w komunikacie datowanym na 29 września i zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej urzędu.

choroba aujeszkyego, trzoda chlewna, hodowcy trzody chlewnej, KZP-PTCH

Choroba Aujeszkyego. Wielu hodowców będzie poszkodowanych

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wysłał pismo do ministra rolnictwa w sprawie programu zwalczania i monitorowania w Polsce choroby Aujeszkyego. Hodowcy zrzeszeni w związku są zaniepokojeni wyglądem wniosku, jaki...

Według oficjalnych informacji zakazy służą ochronie chińskich hodowli i mają związek z dwoma ogniskami ASF wykrytymi we wrześniu w Belgii oraz przypadkami tej choroby odnotowanymi pod koniec sierpnia w Bułgarii.

We wtorek urząd celny ogłosił również zakaz importu świń i wieprzowiny z Japonii, gdzie we wrześniu odnotowano pierwsze od 26 lat przypadki klasycznego pomoru świń (CSF).

Ministerstwo rolnictwa w Pekinie poinformowało natomiasty we wtorek o wykryciu kolejnego ogniska ASF w ChRL. Było to zarazem drugie ognisko tej choroby odnotowane w ciągu ostatnich dwóch dni w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju.

Chiny, posiadające największe pogłowie świń na świecie, starają się uporać z zagrożeniem epidemią ASF, który pojawił się w kraju latem po raz pierwszy w historii. Od początku sierpnia ministerstwo rolnictwa informowało o wielu ogniskach choroby w kilku prowincjach.

W związku z przypadkami ASF wykrytymi w Polsce chiński rynek pozostaje zamknięty dla naszej wieprzowiny. Chiny kontynentalne, w odróżnieniu od ponad 40 krajów świata, nie uznają regionalizacji w kontekście tej choroby, co oznacza, że przypadki ASF uniemożliwiają wszelki eksport.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Środa, 12 grudnia Godz:
Imieniny: Joanny, Aleksandra
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2018

Hoduj z głową świnie:

-Obowiązkowe pomiary hałasu

-Nowości z EuroTier 2018

-Dla loch ważna jest kondycja

-Tucz na dużą skalę

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2018

Hoduj z głową bydło:

-Genomika dla rolnika

-Dobre odsadki to podstawa

-Wołowina z certyfikatem

-Jak zadbać o użytki zielone

-Inwestuje w bydło mleczne

PRENUMERATA