Inwestor wycofał się z budowy chlewni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2022,14:10 Aktualizacja: 23-03-2022,16:56
A A A

To bardzo dobra wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy. Inwestor wycofał się z budowy chlewni w Siedleminie - poinformował Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina (woj. wielkopolskie).

W grudniu 2021 roku do mieszkańców Siedlemina k. Jarocina dotarła informacja, że ok. 1,5 km od ich miejsca zamieszkania rozważana jest budowa przemysłowej chlewni. Na nieruchomości o powierzchni 200 hektarów planowano hodować 46 tysięcy świń.

hodowla trzody chlewnej, Wielkopolska Izba Rolnicza, stada świń, walka z ASF w Polsce

Produkcja żywca wieprzowego nadal jest nieopłacalna

Mimo wzrostu cen skupu żywca wieprzowego w ostatnich dniach, jego produkcja jest nadal nieopłacalna z powodu dużego wzrostu kosztów chowu świń takich jak energia, paliwo czy pasze - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. WIR podaje, że...

Informacja zaniepokoiła mieszkańców bloków - pierwszych w Polsce mieszkań czynszowych w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". Łącznie zamieszkało tam 98 rodzin. Ludzie zaczęli protestować. Według nich sąsiedztwo chlewni zniszczyłoby drogi i obniżyło wartość nieruchomości, ale najbardziej prozaiczny powód - jak mówili - to smród, który towarzyszy takiej inwestycji.

8 lutego przedstawiciele mieszkańców protestowali przed Sejmem w Warszawie. Do premiera skierowali list, w napisali m.in.: "Liczymy, że pan premier weźmie do serca nasz głos i pomoże rozwiązać ten problem".

Protest w Warszawie był reakcją na wydanie przez burmistrza Jarocina decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Pawlicki w rozmowie z PAP wyjaśnił, że nie mógł odmówić wydania decyzji, ponieważ pozytywne opinie o inwestycji wydali Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, agencja Wody Polskie, Sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Samorządowiec wyjaśnił, że do rozpoczęcia inwestycji potrzebna jest decyzja o warunkach zabudowy. - A takiej decyzji nie ma i jej wydanie stoi pod wielkim znakiem zapytania ze względu na to, że gmina nie jest w stanie zaopatrzyć inwestycję w wodę - tłumaczył.

Burmistrz wspólnie z sołtysem wsi Andrzejem Skrzypczakiem postanowili osobiście spotkać się z inwestorem, by przekonać go do zaniechania inwestycji. - Do urzędu wpłynęło oświadczenie inwestora w sprawie wycofania się z przedsięwzięcia - przekazał Pawlicki.

Przedsiębiorca poinformował burmistrza, że w miejsce planowanej chlewni wybuduje 31 domków jednorodzinnych. "Zdecydowałem się na całkowite wycofanie z budowy chlewni w Siedleminie, co definitywnie zamyka ten temat i mój komentarz w sprawie" - napisał inwestor.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA