Inspektoraty weterynarii czekają. Hodowcy mogą składać oświadczenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2017,14:15 Aktualizacja: 11-08-2017,14:49
A A A

W poniedziałek będą dyżury w powiatowych inspektoratach weterynarii dla obszarów obowiązywania nowej edycji programu bioasekuracji - poinformował w piątek resort rolnictwa. Ma to ułatwić rolnikom hodującym świnie złożenie oświadczeń.

Zgodnie z przepisami rolnicy, którzy posiadają świnie i mieszkają na terenie objętym programem bioasekuracji, mają obowiązek dostosować swoje gospodarstwa do wymagań tego programu. Jeżeli posiadacze zwierząt poinformują, że nie mogą spełnić wymogów i zadeklarują, że do końca 2018 r. nie będą hodowali świń mogą uzyskać pomoc w formie rekompensaty.

ognisko asf, wirus asf, trzoda chlewna, główny lekarz weterynarii

ASF znowu w natarciu. Mamy pięć nowych ognisk

Wirus ASF znów został zawleczony do chlewni. Niemal przez dwa tygodnie cieszyliśmy się brakiem informacji dotyczących nowych zakażeń świń. Niestety podobnie jak w zeszłym roku wszystko wskazuje na to, że rozpoczął się właśnie najbardziej...

W tym celu muszą złożyć do 14 sierpnia oświadczenie do powiatowego lekarza weterynarii o niemożliwości spełnienia wymogów programu bioasekuracji. Na tej podstawie lekarze  przeprowadzą kontrole gospodarstw, by wydać decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie oraz decyzję o zakazie dalszego chowu świń do końca 2018 r.

Jeżeli rolnik takiego oświadczenia nie złoży i nie dostosuje się do wymogów bioasekuracji, a powiatowy lekarz weterynarii po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie stwierdzi, że gospodarstwo jest niedostatecznie zabezpieczone przed przedostaniem się wirusa ASF, to wyda nakaz uboju świń. Wówczas rekompensata nie będzie przysługiwała, a jedynie odszkodowanie za zabite tuczniki.

Wysokość stawki rekompensaty ustali minister rolnictwa po przekazaniu przez ARiMR informacji o liczbie sztuk świń objętych programem rekompensat.

asf w polsce, walka z asf, program bioasekuracji, ministerstwo rolnictwa, trzoda chlewna, świnie

Jak ustrzec się ASF? Tysiące ulotek trafiły do rolników

Odbyło się kolejne posiedzenie grupy zadaniowej do spraw ASF. Mówiono m.in. o potrzebie wzmocnienia akcji informacyjnej wśród rolników na terenach objętych ograniczeniami. Dotychczas tylko 10 proc. gospodarzy złożyło...

Rolnicy, którzy przystąpili do programu w 2015 r. i 2016 roku mają prawo do złożenia wniosku o wypłatę kolejnej części transzy rekompensaty za rezygnację z chowu świń. Takie wnioski można składać do kierownika biura powiatowego ARiMR od 15 maja do 30 września.

"Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu dyżurów 14 sierpnia 2017 r. w powiatowych inspektoratach weterynarii właściwych dla obszarów obowiązywania nowej (III) edycji Programu bioasekuracji" - czytamy w piątkowym komunikacie resortu rolnictwa.

Dyżury będą prowadzone w godz. 8-17 w powiatowych inspektoratach weterynarii właściwych dla obszarów obowiązywania nowej (III) edycji Programu bioasekuracji.

Wniosek o rekompensatę trzeba złożyć do 15 września do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Resort przypomniał, że III edycja Programu bioasekuracji, weszła w życie 15 lipca w związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 lipca zmieniającym rozporządzenie w sprawie wprowadzenia "Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń" na lata 2015-2018.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA