Inspekcja weterynaryjna potrzebuje rąk do pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
09-07-2018,18:00 Aktualizacja: 09-07-2018,17:36
A A A
Skuteczna walka z afrykańskim pomorem świń wymaga wprowadzenia w inspekcji weterynaryjnej 500 nowych etatów i zwiększenia wynagrodzeń dla lekarzy. Jest to konieczne z powodu wprowadzenia nowych zdań związanych ze zwalczaniem choroby.
 
ASF coraz bardzie przesuwa się na zachód Polski. Aby podjąć bardziej skuteczne działania w walce z tą chorobą, według opinii ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, niezbędnych jest 500 nowych etatów w inspekcji weterynaryjnej. 
 
Jest to związane bezpośrednio z większą ilością wykonywanych zadań przez inspektoraty, które dotyczą kontroli bioasekuracji, monitoringu stad trzody chlewnej, programu szkoleń, nadzoru nad odstrzałem dzików i przeszukiwaniem lasów w celu zbierania i utylizowania padłych sztuk, a także wystawiania świadectw zdrowia.
 
wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, zasady bioasekuracji

Ogniska pomoru wciąż wybuchają. Kolejne trzy w woj. lubelskim

Ogniska ASF nadal wybuchają z bardzo dużą częstotliwością. Główny lekarz weterynarii potwierdził kolejne trzy. Z tego powodu utylizacji poddano w sumie 168 świń z trzech gospodarstw, z których największe liczyło 107 sztuk. Ognisko ASF...
Zdaniem ekspertów należy również podnieść wynagrodzenia inspektorów, ponieważ 20 proc. z nich zarabia brutto poniżej 2500 zł miesięcznie. Powoduje to masowe odchodzenie lekarzy weterynarii z pracy. 
 
Ustawa budżetowa na bieżący rok przewiduje jednak utrzymanie funduszu wynagrodzeń dla służby cywilnej na poziomie sprzed roku. W założeniach wieloletniego planu finansowego państwa planowany jest wzrost płac jedynie na poziomie prognozowanej inflacji. 
 
Prace terenowe w wielu przypadkach są zlecane lekarzom wolnej praktyki. Ich wynagrodzenia powinny zostać podniesione do poziomu gwarantującego utrzymanie podpisanych wcześniej umów. 
 
Fundusze te, w opinii ekspertów można pozyskać z przesunięcia planowanych wydatków na budowę zapory na wschodniej granicy kraju przeciwko przemieszczeniu się dzików.
 
  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA