Ile świń znajdowało się w ostatnich 6 ogniskach ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-08-2020,13:20 Aktualizacja: 07-08-2020,13:21
A A A

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o szczegółach kolejnych 6 potwierdzonych wczoraj (6 sierpnia) ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

Ogniska ASF nr 33, 34, 35, 36, 37 oraz 38 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych w dniach 5-6 sierpnia br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Łącznie w gospodarstwach, w których wybuchły najnowsze ogniska ASF, znajdowało się 81 świń.

  • W Polsce do 7 sierpnia potwierdzono 38 ognisk ASF
  • W tym samym czasie w 2019 r. w Polsce potwierdzonych było 36 ognisk ASF
  • W ostatnich 6 ogniskach ASF znajdowało się łącznie 81 świń
  • Ogniska ASF w 2020 r. wybuchły w 7 województwach
  • Najwięcej ognisk ASF do tej pory potwierdzono w woj. lubelskim

asf w polsce, walka z asf w polsce, Zielonogórska inspekcja weterynaryjna

Inspekcja do rolników. Nie zjeżdżajcie maszynami z pól do gospodarstw

Zielonogórska inspekcja weterynaryjna zaleciła rolnikom w związku z nowymi ogniskami ASF, by nie zjeżdżali ciągnikami czy kombajnami z pól do gospodarstw. - To gdzie mielibyśmy je trzymać? - zastanawiają się rolnicy. Ostatnie dni...

Ogniska ASF w małych gospodarstwach

Ognisko ASF nr 33 zostało stwierdzone 5 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię. Jest ono położone w miejscowości Wólka Abramowska w gminie Goraj w powiecie biłgorajskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 34 zostało stwierdzone 5 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 3 świnie. Jest ono położone w miejscowości Honiatyczki w gminie Werbkowice w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 35 zostało stwierdzone 6 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 16 świń. Jest ono położone w miejscowości Gorajec Zagroble w gminie Radecznica w powiecie zamojskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 36 zostało stwierdzone 5 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 19 świń. Jest ono położone w miejscowości Typin w gminie Tomaszów Lubelski w powiecie tomaszowskim w województwie lubelskim.

Ognisko ASF nr 37 zostało stwierdzone 6 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 35 świń. Jest ono położone w miejscowości Adamówka w gminie Adamówka w powiecie przeworskim w województwie podkarpackim.

ogniska asf, przypadki asf, wirus asf, dziki, bioasekuracja, płot, hodowcy świń, trzoda chlewna, muchy, dziki

ASF. Nie pokonamy choroby jeśli ...

Wirus afrykańskiego pomoru świń zbiera w tym roku rekordowe żniwo. Liczba przypadków już dawno przekroczyła ubiegłoroczną. Liczna ognisk niemal się wyrównała, jednak z powodu choroby zabito już znacznie więcej świń niż w całym 2019 r....

Ognisko ASF nr 38 zostało stwierdzone 6 sierpnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 7 świń. Jest ono położone w miejscowości Krasne w gminie Adamówka w powiecie przeworskim w województwie podkarpackim.

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Inspekcja Weterynaryjna do tej pory potwierdziła 22 ogniska ASF w woj. lubelskim, 4 ogniska w woj. warmińsko-mazurskim i podkarpackim, 3 ogniska w woj. lubuskim, 2 ogniska w woj. wielkopolskim, mazowieckim oraz 1 ognisko w woj. dolnośląskim.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. znajdziesz TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA