Hodowcy trzody chlewnej żądają od ministra rolnictwa działania w sprawie ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-08-2016,12:00 Aktualizacja: 29-08-2016,12:11
A A A

Producenci świń z całej Polski spotkali się 22 sierpnia i dyskutowali na temat afrykańskiego pomoru świń. Przygotowali oni swoje stanowisko, które za pośrednictwem przedstawiciela Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej skierowali do ministra rolnictwa.

ASF dotyka coraz większą liczbę gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną. Zdaniem producentów potrzebne są natychmiastowe działania, aby zahamować dalszą ekspansję tej choroby. Dotychczasowe czynności nie są wystarczające.

- Skandalem jest udzielenie pozwolenia na przemieszczanie padłych sztuk zwierząt zarażonych ASF przez pół Polski z regionu objętego chorobą do regionu wolnego i o największej produkcji trzody chlewnej - czytamy w stanowisku.

Hodowcy trzody uczestniczący w spotkaniu twierdzą, że w związku z rozprzestrzenianiem się ASF dochodzi do sabotażu w celu wyeliminowania polskiej produkcji trzody chlewnej, przetwórstwa i firm pracujących w otoczeniu rolnictwa.

Uczestnicy spotkania chcą także utworzenia marki „Produkt Polski”, która pozwoliłaby odróżnić polską wieprzowinę od kupionej zza granicy. Dzięki temu polski konsument będzie mógł świadomie wybrać między mięsem produkowanym w naszym kraju a pochodzących z importu.

Pełną treść pisma skierowanego do ministra rolnictwa można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA