Hodowcy świń czują się oszukani przez ministerstwo

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-06-2022,12:00 Aktualizacja: 29-06-2022,15:18
A A A

Organizacje rolnicze spotkały się w miniony wtorek w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. Rozmawiali o proponowanych przez nie zmianach w Krajowym Planie Strategicznym.

- Jesteśmy rozczarowani. My czyli hodowcy i producenci trzody chlewnej, zostaliśmy po raz kolejni postawieni pod ścianą, wręcz oszukani - komentuje to spotkanie w rozmowie z naszym portalem Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Hodowcy trzody chlewnej zgodnie podkreślają, że to jest ich zdaniem ostatni moment, żeby walczyć o polskie gospodarstwa zajmujące się produkcją świń.

#HodowcyRazem, trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło mięsne, drób, minister rolnictwa, Krajowy Plan Strategiczny,

Hodowcy apelują do rządzących o uproszczenie ekoschematów

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zdecyduje o przyszłości polskiego rolnictwa. Hodowcy apelują więc do rządzących o to, aby ekoschematy były dla nich bardziej przyjazne i przede wszystkim, możliwe do realizacji. Hodowcy...

Rolnicy w wypracowanym w ubiegłym tygodniu wspólnie z Komisarzem UE do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim stanowisku przyjęli dostępne dla nich środki na poziomie 10 mld euro na pięć lat.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że ministerstwo rolnictwa w KPS przyjęło środki wynoszące około 650 mln euro, a pieniądze przeznaczone na trzodę chlewną to 5 ml euro na dobrostan tuczników i 9 mln euro na dobrostan loch.

- To dla nas niezrozumiałe tym bardziej, że komisarz wyraźnie nam powiedział, że jeśli minister rolnictwa będzie wnioskował o wskazaną przez nas kwotę, władze unijne wyrażą na nią zgodę - mówi Bogusław Prałat.

Również Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, w rozmowie z naszym portalem, zwracał uwagę na przychylność UE do propozycji rolników.

- Potrzebna jest wola polityczna Premiera RP, wsparcie Komisarza UE do spraw rolnictwa i determinacja rolników, którzy będą wskazywać z ich punktu widzenia najlepsze rozwiązania. Ja widzę realną szansę wdrożenia tych propozycji. Mamy sygnały z Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (DG AGRI), że nie powinno być żadnych problemów ze zmianą KPS-u w zakresie ekoschematów - mówi Jacek Zarzecki.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Początek czerwca przyniósł wzrost cen tuczników

Tuczniki w Polsce w drugim tygodniu czerwca podrożały o 1%. Taki sam trend odnotowano w przypadku mięsa wieprzowego.    Trzoda chlewna w zakładach objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach...

Niestety wiele wskazuje na to, że ministerstwo nie przychyli się do wytycznych hodowców zwierząt i organizacji rolniczych.

- Mamy wrażenie, że politycy wciąż nie rozumieją pojęcia dobrostanu zwierząt, zwłaszcza w przypadku trzody chlewnej. Proponowane przez ministerstwo pieniądze w KPS są nieadekwatne do potrzeb, jakie my tj. hodowcy świń musimy zainwestować w poprawę warunków ich utrzymania - mówi Bogusław Prałat i dodaje:

- My nie jesteśmy za tym, żeby to były łatwe pieniądze dla rolników. Dzięki nim chcemy nakłonić hodowców, zwłaszcza posiadających gospodarstwa rodzinne do tego, aby nie rezygnowali z produkcji świń. Te fundusze to naszym zdaniem jedyna szansa na to, żeby zatrzymać ten drastyczny spadek pogłowia tych zwierząt w kraju oraz liczby gospodarstw, które zamykają swoją działalność.

Rolnicy do przyszłego poniedziałku mogą złożyć poprawki do propozycji przedstawionej przez MRiRW.

- Spotkamy się w Warszawie w poniedziałek i będziemy debatować. Jeśli ministerialny projekt KPS nie zostanie zmieniony, z pewnością się pod nim nie podpiszemy. Nie może być tak, że niby są prowadzone konsultacje, rozmawiamy, spotykamy się, a i tak nasz głos nie jest w ogóle brany pod uwagę - podsumowuje Bogusław Prałat.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA