Hodowcy świń apelują o strategię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-10-2022,15:10 Aktualizacja: 09-10-2022,15:13
A A A

Dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój i walka z ASF były głównymi tematami zjazdu Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Pracodawcy i producenci trzody chlewnej oraz eksperci w zakresie hodowli i produkcji świń uczestniczący we wrześniowym zjedzie, apelują do rządzących przede wszystkim o aktywność wspierającą polski sektor trzody chlewnej.

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig opracował szereg rekomendacji praktycznych dla rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej i złożył go w ministerstwie rolnictwa 25 sierpnia. Póki co nie otrzymał informacji zwrotnej.

pogłowie trzody chlewnej, świnie, tuczniki, energia, ogrzewanie chlewni, żywiec wieprzowy, porodówka, warchlakarnia

Pogłowie świń po zimie jeszcze bardziej zmaleje?

Trwający przez wiele miesięcy kryzys na rynku trzody chlewnej spowodował gwałtowny spadek pogłowiu świń, a zbliżająca się zima niesie ze sobą dużą niepewność i obawy hodowców. Pogłowie świń w czerwcu 2022 r., według wstępnych danych...

Pismo zawierało konkretne kierunki rozwoju sektora wraz z propozycjami zmian, które mogą nie tylko umocnić branżę, ale także zapewnić rozwój polskiego rolnictwa.

Wśród propozycji znalazły się zarówno kwestie nawożenia naturalnego, możliwości dostępności do ziemi rolniczej i przestrzeni produkcyjnej na terenach wiejskich, jak i nowych sposobów zabezpieczenia się przed ASF.

- Nie będzie rozwoju polskiej produkcji trzody chlewnej i dążenia do zapewnienia samowystarczalności żywnościowej Polski, bez zbudowania strategii wzmacniania producentów i przetwórców świń - mówi Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCH Polpig.

Uczestnicy zjazdu w trakcie prezentacji oraz kuluarowych dyskusji przekonywali także o niezbędności działań w zakresie dobrostanu zwierząt i ochrony ich zdrowia prowadzącego do ograniczenia zużycia antybiotyków, zrównoważonego rozwoju oraz nieustannie prowadzonej skutecznej walki z ASF.

W kolejnych wpisach przybliżymy najważniejsze założenia strategii zawierającej praktyczne rekomendacje dla rozwoju polskiej hodowli trzody chlewnej.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA