Hodowcy świń apelują do ministra: musimy przestrzegać bioasekuracji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-05-2023,9:50 Aktualizacja: 02-06-2023,13:21
A A A

Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz inni sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem wyrażają zaniepokojenie wprowadzeniem zmian dla gospodarstw utrzymujących nie więcej niż 1 lochę lub 10 sztuk świń.

Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. podpisane przez Roberta Telusa zwiększa ryzyko znacznego pogorszenia sytuacji epizootycznej w odniesieniu do ASF w Polsce.

"Wobec braku skutecznej szczepionki, ścisłe stosowanie środków zwalczania jest jedynym sposobem walki z chorobą zarówno w gospodarstwach towarowych, jak i przydomowych, które są szczególnie narażone na zakażenie i stwarzają trudne warunki do dalszego zwalczania choroby" czytamy w piśmie skierowanym przez inicjatywę #HodowcyRazem do ministra rolnictwa.

asf, bioasekuracja, rozporządzenie, wir

"Rolnicy czują się, jakby ktoś im napluł w twarz". Chodzi o obniżenie wymogów odnośnie zwalczania ASF

Minister zaprosił ASF! – przekonują rolnicy z Wielkopolski za pośrednictwem swojego samorządu, obawiając się konsekwencji znacznego obniżenia wymogów co do zabezpieczenia przed afrykańskim pomorem świń w hodowlach trzody na potrzeby...

Hodowcy podkreślają, że w niektórych krajach, w przypadku wystąpienia chorób epidemicznych, podejmowane są działania ograniczenia lokalnego ryzyka dalszego rozprzestrzeniania się ASF poprzez zmniejszenie liczby świń utrzymywanych w gospodarstwach przydomowych o niskiej bioasekuracji.

Obecna sytuacja epidemiologiczna ASF w Polsce stanowi stałe zagrożenie dla krajowego sektora wieprzowiny.

Odchodzenie od zasadniczych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych w proponowanej skali i zakresie terytorialnym jest nieuzasadnione. Może ono dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy stad w Polsce.

W nowym rozporządzeniu odstąpiono od obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami oraz wjazdami i wyjazdami. Rolnicy nie będą także musieli sporządzać spisu posiadanych świń.

Gospodarstwa przyzagrodowe ponadto nie będą miały obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

ASF, obszar objęty ograniczeniami II, obszar różowy, obszar niebieski,Komisja Europejska, GLW, wirus ASF w Polsce

ASF. GIW ogłasza kolejne zmiany regionalizacji

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnej zmianie obszarów objętych ograniczeniami w związku z występowaniem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń. Strefy ASF zostały zmienione po publikacji rozporządzenia wykonawczego...

"W naszej ocenie jest stanowczo za wcześnie na znoszenie istotnych elementów bioasekuracji w gospodarstwach przydomowych, a efekty wysiłków i działań branży oraz Inspekcji Weterynaryjnej prowadzonych przez ostatnie 9 lat w kierunku zmian świadomości i zachowań rolników i podwyższania standardów bioasekuracji zostaną przekreślone" czytamy w piśmie.

W przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwach przydomowych, konsekwencje funkcjonowania w podwyższonych rygorach czerwonej strefy spadną na sąsiednie specjalistyczne gospodarstwa produkujące żywiec wieprzowy na rynek.

Rozporządzenie nie przewiduje w takim przypadku rekompensat dla rolników, którzy stosują się ściśle do obowiązujących przepisów i ponieśli nakłady na wprowadzenie bioasekuracji.

"Jednocześnie wnioskujemy o rozpoczęcie prac w kierunku zmian legislacyjnych niezbędnych do wdrożenia produkcji świń w kompartmentach ASF, gdyż w obecnym kształcie przepisów, gospodarstwa towarowe utrzymujące właściwy reżim sanitarny ponoszą konsekwencje braku bioasekuracji i ognisk u swoich sąsiadów" podsumowują w piśmie sygnatariusze inicjatywy #HodowcyRazem.

Pismo inicjatywy #HodowcyRazem skierowane do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA