Europa boi się ASF. Urzędnicy z Brukseli sprawdzali naszą granicę

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-09-2017,12:30 Aktualizacja: 05-09-2017,14:31
A A A

Przedstawiciele Komisji Europejskiej przeprowadzili audyt na podkarpackich przejściach granicznych. Urzędnicy z Brukseli sprawdzali przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń.

Goście z KE na zewnętrznej granicy Wspólnoty przede wszystkim przypatrywali się, jak właściwe organy zabezpieczają ją przed przenikaniem wirusa ASF. Urzędnicy odwiedzili polsko-ukraińskie drogowe przejścia graniczne: Korczowa-Krakowiec, Budomierz-Hruszew, Medyka-Szeginie oraz kolejowe Przemyśl-Mościska.

trzoda chlewna, asf, rekompensaty,

Rolnicy ze strefy ASF otrzymają dodatkową pomoc

Pomoc w ramach pakietu Hogana będzie przyznawana producentom trzody chlewnej ze stref objętych restrykcjami z tytułu występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Rolnicy będą mogli ubiegać się o pokrycie różnicy między ceną rynkową świń, a...

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele wojewody podkarpackiego, Inspekcji Weterynaryjnej, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

"Działania kontrolne funkcjonariuszy KAS w tym zakresie polegają nie tylko na kontroli pojazdów i dokumentów osób przewożących zwierzęta, ale także kontroli ruchu podróżnych oraz pojazdów powracających z państw trzecich po rozładunku zwierząt. Jest to szczególnie istotne na przejściach granicznych, gdzie nie funkcjonują weterynaryjne posterunki kontroli granicznej" - poinformowała KAS.

O ile w ubiegłym roku funkcjonariusze tej służby odnotowali dwukrotnie większą liczbę takich pojazdów na przejściu granicznym w Medyce (w porównaniu do Korczowej), to teraz obserwowana jest odwrotna tendencja.

"Mając na względzie zapobieganie ryzyku rozprzestrzeniania się wirusa ASF, Krajowa Administracja Skarbowa kładzie także duży nacisk na działania informacyjne wśród podróżnych przekraczających przejścia graniczne w zakresie przywozu z zagranicy produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie). Trzeba pamiętać, że ich przywóz do UE jest objęty ścisłą reglamentacją i podlega ścisłym procedurom i granicznej kontroli weterynaryjnej (zakaz indywidualnego przywozu z państw trzecich)" - wskazała KAS.

Służby celno-skarbowe przypominają, że produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt i ludzi, dlatego przywożenie produktów mięsnych lub mlecznych spoza Unii Europejskiej grozi wprowadzeniem na teren Wspólnoty chorób zwierzęcych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA