Eksport wieprzowiny z Polski na wschód. Jakie są aktualne przepisy?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-12-2017,12:30 Aktualizacja: 27-12-2017,12:52
A A A

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o możliwości eksportu na teren Rosji, Białorusi i Kazachstanu wieprzowiny i żywych świń z Polski. Nadal obowiązują nas pewne ograniczenia, choć część z nich została zniesiona.

Świnie hodowlane czystej rasy z Polski, z wyjątkiem pochodzących z województw mazowieckiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, od 5 grudnia mogą być eksportowane do Rosji.

Wieprzowina, produkty wieprzowe oraz żywe świnie z wyjątkiem hodowlanych czystej rasy nadal nie mogą być eksportowane przez Polskę na terytorium Federacji Rosyjskiej z powodu obowiązywania do końca 2018 r. embarga politycznego.

wirus ASF, afrykański pomór świń, przypadek ASF, trzoda chlewna

83 przypadki ASF u dzików. Wirus wymyka się spod kontroli?

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (22 grudnia) o nowych 83 przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty na terenie trzech województw, lubelskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego. 749...

Wykaz towarów objętych embargiem można znaleźć tutaj.

W przypadku Białorusi od października 2016 r. możliwy jest tranzyt przez terytorium tego kraju nasienia knurów, świń, wieprzowiny, mięsa dzików i jego przetworów, skór, kopyt i poroży, jelit, szczeciny, a także trofeów myśliwskich, pozyskanych od podatnych zwierząt oraz pasz i dodatków paszowych dla zwierząt pochodzenia zwierzęcego, w tym z ptactwa, drobiu i ryb.

Tranzyt tych produktów jest możliwy jedynie z województw, na terytorium których nie występował afrykański pomór świń.

Wwóz towarów na terytorium Białorusi jest możliwy na podstawie zezwolenia wydanego białoruskiemu importerowi przez właściwą służbę.

W przypadku Kazachstanu obowiązuje wprowadzony 21 lutego 2014 r. zakaz wwozu żywych świń, dzików, mięsa i produktów ich przetwórstwa, skór, kopyt, rogów, jelit, szczeciny, trofeów myśliwskich uzyskanych od podatnych na ASF gatunków zwierząt, pasz i dodatków paszowych dla zwierząt pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, sprzętu używanego do utrzymywania, uboju i rozbioru świń.

Od 2016 r. z zakazu zostały wyłączone gotowe produkty wieprzowe, a także gotowe pasze i dodatki paszowe dla zwierząt pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które zostały poddane obróbce termicznej w temperaturze + 72 stopnie Celsjusza i wyższej wewnątrz produktu w ciągu 20 minut, gwarantującej zniszczenie wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Wwóz towarów na terytorium Kazachstanu jest możliwy na podstawie zezwolenia wydanego kazachstańskiemu importerowi przez właściwą służbę.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA