Dzików jest coraz więcej. Natura odrabia straty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-07-2020,10:00 Aktualizacja: 08-07-2020,10:00
A A A
Odstrzał sanitarny doprowadził do zmniejszenia populacji dzików. Jednak w ostatnim czasie w wyniku łagodnych zim i nieograniczonego dostępu do pokarmu ich liczba gwałtownie przybyła.
 
Ograniczenie populacji dzików ma na celu zmniejszenie ryzyko rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Ich populacja bardzo się zmniejszyła, ale natura zaczęła nadrabiać straty i dzików przybywa.
 
Według relacji mieszkańców woj. kujawsko-pomorskiego dla Gazety Pomorskiej, dzików w okolicy jest coraz więcej. W bydgoskiej dzielnicy Fordon niedawno widziano spacerujące stado tych zwierząt. Dziki chodziły po osiedlu i nawet nie bały się ludzi.
 
dziki, przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, populacja dzików

Przypadki ASF. Niechlubny rekord za rekordem

Wirus ASF w każdym tygodniu jest stwierdzany u padłych oraz odstrzelonych dzików. W okresie od 25 czerwca do 2 lipca Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła kolejnych 65 przypadków tej choroby u tych zwierząt w Polsce. Liczba...
Z danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wynika, że ostatnio dzików nieco przybywa. 
 
W 2016 r. na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu doliczono się 14131 osobników. W 2017 r. było ich około 9130 sztuk, w 2018 roku ich liczba spadła do 2714 sztuk. W zeszłym roku populacja dzików utrzymała się na zbliżonym poziomie jak w 2018 r. i wyniosła 2792 sztuk.
 
Obecnie szacuje się, że ta liczba wzrosła do 3603 dzików. Uzyskane dane są przybliżone, ponieważ raz w roku organizuje się w lasach próbne pędzenie i liczenie zwierzyny, przez co metoda ta jest mało precyzyjna.
 
- Członkowie niektórych kół dziwią się, skąd te dziki się biorą, inni z kolei twierdzą, że muszą się za dzikiem nachodzić. Jedno jest pewne, to silna populacja. Ostatnio widać dużo loch z warchlakami – dla Gazety Pomorskiej tłumaczył Bogusław Chłąd, myśliwy.
 
Jak podkreślił prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, u wielu gatunków zwierząt mamy do czynienia z tak zwanym rozrodem kompensacyjnym. 
 
grypa świń, wirus G4, szczep H1N1, pandemia, świnie, trzoda chlewna, Chiny, szczepionka, produkcja świń, hodowla świń

Wykryto nowy pandemiczny szczep grypy świń?

Naukowcy poinformowali, że w Chinach, w których populacja świń jest największa na świecie, wykryty został nowy pandemiczny szczep grypy tych zwierząt, który może się przenosić na ludzi. Świnie w Chinach, co odkryli naukowcy zajmujący...
Dochodzi do niego, gdy populacja dzików maleje, a pożywienia jest dużo. Wówczas łatwiej jest wykarmić większą liczbę warchlaków, a młode lochy szybciej przybierają na wadze i wcześniej osiągają masę ciała, która pozwala im uzyskać gotowość do rozrodu.
 
Dziki mają bardzo duży potencjał rozrodczy i dlatego odbudowanie populacji odbywa się szybko. 
 
Ponadto dziki zmieniają swoje zachowanie i unikają terenów dla nich niebezpiecznych, gdzie prowadzony jest odstrzał.
 
Mogą wędrować i ukrywać się w trudniej dostępnym terenie lub na obszarach gdzie odstrzał jest zabroniony lub ograniczony. Często przemieszczają się do miast gdzie są bezpieczne. 
 
Na wzrost ich populacji wpływają również łagodne zimy i duża dostępność do pokarmu.
 
Piotr Pawlikowski, gospodarz z Łążyna koło Torunia i  szef miejscowego Koła Łowieckiego podkreślił, że obfitość pokarmów sprawiła iż nie ma już sezonowości w rozrodzie dzików.
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny skupu tuczników pod coraz większą presją

Tuczniki w Niemczech w pierwszym tygodniu lipca potaniały o 6 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). Jest to efekt pandemii koronawirusa, zamknięcia jednej z największych niemieckich ubojni i nadwyżki żywca wieprzowego na rynku. ...
Dodaje, że jeszcze pod koniec lat 90-tych minionego wieku, gdy nie tylko w lasach, ale i na polach brakowało pożywienia dla dzików, ich rozród odbywał się raz lub dwa razy w ciągu roku. 
 
Odkąd na polach pojawiła się kukurydza i nie brakuje pokarmu, dziki rozmnażają się niemalże przez cały rok.
 
Piotr Pawlikowski zdaje sobie sprawę, że populacja dzików może szybko się odbudować. Podkreśla jednak, że każde z kół stara się wykonywać plany odstrzałów i nie dopuści do zbyt dużego wzrostu populacji tych zwierząt.
 
W specustawie o ASF z 30 stycznia br. zapisano, że jeżeli w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające, Minister Obrony Narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do jego dyspozycji doraźne zgrupowanie zadaniowe sformowane z żołnierzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, celem użycia ich do odstrzału.
 
Tak więc jeśli w lasach i na polach dziki będą nadal narażone na spotkanie z myśliwymi lub wojskiem, zwierzęta będą szukały spokoju i będą kierowały się w stronę miast. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA