Dziki narzędziem manipulacji w rękach obrońców zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-01-2019,15:00 Aktualizacja: 11-01-2019,14:13
A A A

Obrońcy dzikich zwierząt świadomie lub nieświadomie manipulują opinię publiczną w sprawie odstrzału dzików. Tak uważają przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Dziki stały się w ostatnich dniach tematem ogólnonarodowym. Zakładany odstrzał tych zwierząt spotkał się z silną reakcją społeczeństwa.

ASF czyli afrykański pomór świń. Wszystko przez wirusa wywołującego tę chorobę. To właśnie dziki są jego głównymi nosicielami.

Odstrzał dzików jest szeroko komentowany. Zdaniem przedstawicieli KZP-PTCH mamy do czynienia nie z dyskusją merytoryczną ale z wszechobecną histerią. Ta w sporej części opiera się na celowym fałszowaniu rzeczywistości.

pogłowie dzików, dziki, afrykański pomór świń, odstrzał dzików

Dziki na ustach całej Polski. Ludzie nie rozumieją problemu

Martwimy się o dziki, ale o ludzi martwimy się jeszcze bardziej. To główne przesłanie listu otwartego w sprawie działań rządu dotyczących redukcji populacji dzików, który sporządziły Krajowy Związek Pracodawców...

"Kategorycznie stwierdzamy, że w piśmie ministerialnym, tak ochoczo przywoływanym w mediach przez obrońców dzików, nie było ani słowa o odstrzale wysokoprośnych loch oraz loch odchowujących potomstwo. Takich po prostu w styczniu i lutym praktycznie nie ma, lub stanowią minimalną część populacji" czytamy w komunikacie związku.

Hodowcy trzody chlewnej należący to KZP-PTCH podkreślają, że określenie "przed rozrodem" nie jest równoznaczne z pojęciem "przed porodem". To pierwsze oznacza wyłącznie okres przed pokryciem loch dzików przez odyńca.

Krycia samic dzików występują od końca listopada do przełomu stycznia i lutego. Z kolei ciąża u dzików trwa do 20 tygodni.

"Ze smutkiem konstatujemy, że spora część pracowników nauki, lasów państwowych oraz organizacji ekologicznych musi mieć tę wiedzę. I mimo to uczestniczą w medialnej manipulacji, grając świadomie na ludzkich uczuciach. Bo któż nie pochyli się nad losem ciężarnej matki czy matki odchowującej swoje potomstwo" czytamy w komunikacie związku.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA