Dwa nowe ogniska ASF w regionie, gdzie wcześniej wybito wiele świń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2020,11:10 Aktualizacja: 24-08-2020,11:11
A A A

W dwóch gospodarstwach rolnych w Rusi w gminie Stawiguda stwierdzono występowanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) - podał w poniedziałek warmińsko-mazurski wojewódzki lekarz weterynarii. W tym roku w regionie wykryto w sumie sześć ognisk tej choroby u trzody.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu, obecność ASF stwierdzono w gospodarstwie liczącym 855 sztuk świń i gospodarstwie liczącym 28 sztuk świń, zlokalizowanych w miejscowości Ruś, w gminie Stawiguda w powiecie olsztyńskim.

Cena skupu żywca wieprzowego, trzoda chlewna, wielkopolska izba rolnicza

Brak nowych wstawień. Hodowcy rezygnują z produkcji trzody

Niskie ceny skupu oraz ograniczenia na kolejnych obszarach, związane z występowaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), powodują, że hodowcy zaczynają rezygnować z produkcji. Takie dramatyczne wnioski zawarła w swojej analizie rynku rolnego...

Służby weterynaryjne podały, że sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym-Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń otrzymano 21 sierpnia. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa ASFV. W gospodarstwach wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

To piąte i szóste tegoroczne ognisko ASF u trzody na Warmii i Mazurach. Poprzednie wykryto w gospodarstwach w Bukwałdzie koło Dywit, we wsi Marchewki w gminie Prostki, w Sarnowie w gminie Lidzbark Warmiński oraz w Olecku.

Od początku roku w regionie stwierdzono również 1085 przypadku ASF u dzików. U tych zwierząt choroba występuje m.in. w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim i dolnośląskim.

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" - ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA