Dramatyczna sytuacja na rynku trzody chlewnej. KRIR pisze do ministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2020,14:50 Aktualizacja: 26-11-2020,15:03
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa o interwencję w związku z dramatyczną sytuacją na krajowym rynku trzody chlewnej.

"Wirusy ASF oraz SARS-CoV-2 dyktują ceny wieprzowiny. Rolnicy obawiają się, że z braku możliwości zwiększenia produkcji i dalszego rozwoju nie wywiążą się z podjętych zobowiązań, gdyż wielu z nich zaciągnęło kredyty inwestycyjne lub skorzystało z dofinansowań z PROW na rozwój produkcji trzody chlewnej" - informują Izby.

produkcja tuczników, cena tuczników, covid-19, ASF, koronawirus, zakłady mięsne, ubój tuczników, Chiny, pandemia

Hodowcy muszą otrzymać pomoc. Rynek jest bliski załamania

Ceny tuczników w Polsce w wielu miejscach spadły już poniżej 4 złotych za kilogram żywca. To o 30% mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Zakłady mięsne przekładają odbiór żywca wieprzowego na kolejne tygodnie, gdy w tym samym...

Spadek cen wieprzowiny jest także spowodowany zmniejszeniem popytu na ten rodzaj mięsa w gospodarstwach domowych. Prognozuje się, że konsumpcja wieprzowiny może obniżyć się na rzecz mięsa drobiowego, które jest tańsze - zaznaczyła KRIR.

Gospodarze mają też duże obawy związane z ewentualnym pojawieniem się choroby Covid-19 w ubojniach i zakładach mięsnych, które mogłyby wywołać dodatkowe zaburzenia na rynku.

Zdaniem samorządu rolniczego, drastyczne spadki cen skupu żywca wieprzowego w Polsce ponadto wywołało potwierdzenie przypadków ASF w Niemczech. W efekcie u naszych zachodnich sąsiadów, które są dużym eksporterem tego mięsa poza UE, powstała nadwyżka produkcji, co odbija się na cenach tuczników w naszym kraju.

"Zachodzi przypuszczenie stosowania cen dumpingowych przez niemieckie firmy handlowe. Należałoby, więc zweryfikować ceny skupu w Niemczech i płacone przez polskie zakłady za mięso lub żywiec importowany. Wnioskujemy dlatego o natychmiastową interwencję na rynku wieprzowiny. Prosimy też o podjęcie działań na forum UE mających na celu czasowe w okresie pandemii wstrzymanie kontroli oraz biegu spraw w ARiMR, ponieważ podjęte przez rolników zobowiązania nie są możliwe do spełnienia z powyższych przyczyn" - czytamy na stronie KRiR.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA