Dokarmianie prosiąt ssących – porada od Agrocentrum

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-02-2024,15:15 Aktualizacja: 10-02-2024,12:11
A A A

Okres okołoodsadzeniowy jest bardzo trudnym momentem w życiu prosiąt, dla których naturalne jest pobieranie pokarmu od lochy. Tymczasem nieuchronnie musimy przygotować je do przejścia na mieszanki stałe.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej zadają pytania i szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

Cykl "Okiem doradcy" to seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

Bartosz Czarniak, trzoda chlewna, wieprzowina, ceny tuczników, trzoda chlewna, ceny pasz, VEZG, warchlaki, prosięta

Podwyżki na rynku świń nie są wykluczone

Podaż świń na niemieckim rynku jest niewystarczająca względem zapotrzebowania. VEZG podniosła więc znacznie cenę za tuczniki o 10 centów do poziomu 2,10 euro za kg w klasie E. Podwyżki cen tuczników były spodziewane, ponieważ ostatnie...

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

W drugiej artykułu odsłonie wybraliśmy pytanie dotyczące dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą.

- Co jest lepsze dla prosiąt w wieku 3-4 tygodni? Czy powinny one pobierać większą ilość prestartera o niskim poziomie białka, czy może mają jeść mniejszą ilość tej paszy, ale o jego wyższej zawartości? Jak pobranie tej mieszanki wpływa na trudny czas ich odsadzenia od maciory - pyta hodowczyni trzody chlewnej.

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawiciela m.in. firmy Agrocentrum Andrzeja Skockiego, managera ds. technicznego wsparcia sprzedaży.

- Okres okołoodsadzeniowy jest bardzo trudnym momentem w życiu prosiąt, dla których naturalne jest pobieranie pokarmu od lochy. Tymczasem nieuchronnie musimy przygotować je do przejścia na mieszanki stałe - tłumaczy Skocki.

Bardzo ważne jest więc jak najwcześniejsze podawanie im paszy sypkiej lub mikrogranulatu w celu przygotowania przewodu pokarmowego do zmiany w odżywianiu, która nastąpi po odsadzeniu.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 7 lutego. Cena w końcu wzrosła

Najnowsze notowania dużego parkietu VEZG w Niemczech z 7 lutego w końcu przyniosły długo oczekiwaną podwyżkę ceny tuczników. Cena tuczników w notowaniach z 7 lutego wzrosła do 2,10 euro za kg wbc. Tuczniki w Niemczech w przeliczeniu...

Stres związany z odłączeniem od matki, łączenie stad w odchowalni i zmiana otoczenia, jest dla prosiąt bardzo trudnym doświadczeniem. Jeśli dodatkowo zwierzęta te nie będą umiały jeść, to po kilku dniach głodówki wystąpi u nich biegunka, która może doprowadzić do upadków.

– Pasza w tym okresie musi być więc jak najbardziej atrakcyjna pod względem smakowitości i nęcąca zapachem. Jej parametry w dużej mierze uzależnione są od genetyki i zazwyczaj to hodowca wraz z doradcą żywieniowym je ustalają. Hodowcom proponuję stosowanie w tym okresie naszej paszy pełnoporcjowej Junior Strong – mówi Andrzej Skocki dodając:

– Pamiętajmy jednak, że prosięta, mając do wyboru mleko matki i paszę stałą, w pierwszym rzędzie wybiorą oczywiście mleko. Mieszankę, przynajmniej na początku, będą pobierały w nieznacznych ilościach i traktowały jako formę zabawy, ucząc się przez to jej jedzenia.

Prestartery powinny zawierać odpowiedni poziom białka, witamin i składników pokarmowych i być wyprodukowane z jak najlepszych surowców.

Całą wypowiedź Andrzeja Skockiego dotyczącą dokarmiania prosiąt ssących paszą stałą znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 6/2023. ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA