Część Pomorza na liście zagrożonej ASF. Jest nawet strefa czerwona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2019,11:20 Aktualizacja: 09-09-2019,11:28
A A A

Na listę obszarów zagrożonych ASF Komisja Europejska wciągnęła część województwa pomorskiego. Trzy gminy po prawej stronie Wisły znalazły się nawet w tzw. obszarze czerwonym.

Strefa żółta, czerwona i niebieska - tak wygląda, od najniższego do najwyższego, stopniowanie zagrożenia dotyczącego wystąpienia afrykańskiego pomoru świń. Pomorze jeszcze niedawno było wolne od tych kolorów - informuje portal naszemiasto.pl

Grzybiarze mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania ASF

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. W grzybobraniu nie powinny uczestniczyć osoby mające...

Teraz w obszarze "żółtym" znalazły się: powiat nowodworski; gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, Malbork z miastem Malbork w powiecie malborskim; gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum w powiecie sztumskim; powiat gdański; miasto Gdańsk; powiat tczewski; powiat kwidzyński.

W obszarze "czerwonym" umieszczono gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim oraz gminę Stare Pole w powiecie malborskim.

- Nowa regionalizacja ASF związana jest m.in. z dwoma przypadkami świń, które padły w drugiej połowie sierpnia koło Pasłęka - wyjaśnia Wojciech Szczerbiński, powiatowy lekarz weterynarii w Malborku.

Na szczęście w woj. pomorskim nie stwierdzono dotychczas żadnego przypadku pomoru świń.

- Strefy zostały wyznaczane przez Komisję Europejską ze względów prewencyjnych. W wymienionych obszarach będzie podwyższony stopień intensywności kontroli gospodarstw utrzymujących świnie i zwiększona liczba badań laboratoryjnych w szczególności w obszarze czerwonym - informuje Wojciech Trybowski, pomorski wojewódzki lekarz weterynarii.

W województwie pomorskim w gospodarstwach rolnych utrzymywanych jest ok. 700 tys. świń.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: naszemiasto.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA