Ceny tuczników w Niemczech mimo zbliżających się świąt nie rosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-12-2018,9:45 Aktualizacja: 03-12-2018,9:37
A A A
Notowania żywca wieprzowego w Niemczech od połowy października utrzymują się na tym samym poziomie. Popyt na wieprzowinę ze strony zakładów przetwórczych jest duży, ale wysoka podaż żywca uniemożliwia wzrost cen.
 
Niemiecka cena tuczników w 48 tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, pozostała bez zmian i wyniosła 1,36 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W przeliczeniu na polską walutę daje to około 5,83 zł.
 
Cena ta jest o 9 centów niższa od tej, która obowiązywała przed rokiem. Według informacji KZP-PTCh w niemieckich rzeźniach ubija się obecnie ponad milion świń tygodniowo. 
 
tuczniki, trzoda chlewna, koszty produkcji trzody chlewnej, AHDB

Produkcja wieprzowiny w USA dużo tańsza niż w Europie

AHDB (Agriculture and Horticulture Development Board) czyli organizacja, która zrzesza producentów rolnych z Anglii, przygotowała raport na temat kosztów produkcji trzody chlewnej w wybranych krajach w 2017 rok pt. "2017...
Jednocześnie tamtejszy rynek prosiąt wykazuje wzrost cen, co wynika ze zwiększonego popytu na nie. Jest to spowodowane przeświadczeniem właścicieli tuczarni, że przed świętami ceny tuczników mogą pójść w górę.
 
Z najnowszych notowań VEZG opublikowanych w Niemczech wynika, że warchlaki podrożały o 1 euro w porównaniu do zeszłego tygodnia. Ich cena ukształtowała się na poziomie 34,50 euro za sztukę, co daje około 147,65 zł.
 
Ceny żywca wieprzowego nie zmieniły się również w Hiszpanii, Holandii, Austrii, Belgii i Danii. Z kolei w Wielkiej Brytanii i we Włoszech odnotowano nieznaczny spadek ich notowań.
 
W Polsce tuczniki przestały tanieć, ale podwyżek cen związanych ze świętami Bożego Narodzenia na razie nie widać. Według niektórych ekspertów ceny nie wzrosną, tym bardziej, że do wigilii pozostało raptem 3 tygodnie.
 
W Stanach Zjednoczonych wzrost notowań tuczników jest prognozowany w połowie przyszłego roku. Kontrakty terminowe na lipiec wynoszą prawie 86 centów za funt tuszy i są o 36 centów wyższe od cen notowanych obecnie. 
 
Tak niskie ceny sprawiają, że wieprzowina z USA jest bardzo konkurencyjna na światowym rynku. Sytuacja ta nie dotyczy Chin, gdzie obowiązuje cło 25 proc. wprowadzone przez władze chińskie z powodu wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA