Ceny tuczników stabilne, ale kolejne podwyżki to kwestia czasu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-04-2019,9:20 Aktualizacja: 23-04-2019,9:22
A A A

Podaż żywca w Unii Europejskiej w ostatnim tygodniu była mniejsza, przez co nie zaspokoiła ona zapotrzebowania ubojni na surowiec. Mimo to, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ceny tuczników zostały utrzymane na ubiegłotygodniowym poziomie.

Tuczniki w Niemczech po raz ostatni podrożały 10 kwietnia. Wzrost wyniósł 3 eurocenty, a zakłady mięsne płaciły wówczas 1,73 euro za kg w wadze bitej ciepłej. W przeliczeniu na polską walutę jest to 7,40 zł/kg.

Żywiec wieprzowy podrożał wówczas również w innych krajach członkowskich. W Hiszpanii 18 kwietnia ubojnie płaciły 1,36 euro za kg żywej wagi tj. około 5,82 zł/kg.

trzoda chlewna, stado podstawowe, maciory, tuczniki

Produkcja trzody chlewnej w Europie będzie stabilna

Liczba macior w stadach hodowlach w Unii Europejskiej zmalała, z wyjątkiem Hiszpanii. Mimo to produkcja trzody chlewnej w krajach Wspólnoty w tym roku ma być stabilna. Stada hodowlane w Unii Europejskiej, jak informuje portal 3trzy3, w...

Wyższe ceny tuczników w Hiszpanii są zdaniem ekspertów z KZP-PTCH spowodowane rozpoczynającym się okresem wakacyjnym i zwiększonym popytem na mięso wieprzowe.

Ceny wzrosły również w Danii, gdzie według ostatnich notowań z 10 kwietnia wyniosły one 10,60 DKK za kg w wadze bitej ciepłej tj. około 6,07 zł/kg.

Popyt na wieprzowinę przed Świętami Wielkanocnymi wciąż utrzymywał się na wysokim poziomie. Ceny tuczników jednak nie wzrosły.

Tuczniki w Niemczech według notowania z 17 kwietnia dalej kosztowały 1,73 euro za kg w wadze bitej ciepłej czyli ok. 7,40 zł/kg.

bioasekuracja, trzoda chlewna, ASF, POLSUS

POLSUS przypomina o zachowaniu zasad bioasekuracji

Producenci i hodowcy trzody chlewnej w celu ochrony świń przed wirusem afrykańskiego pomoru świń i nie tylko powinni przestrzegać zasad bioasekuracji. Ich wdrożenie i respektowanie ogranicza ryzyko zawleczenia choroby do gospodarstwa.   Polski...

Ceny tuczników w kolejnych tygodniach powinny jednak wzrosnąć. Wpłynie na to import wieprzowiny przez Chiny.

Produkcja tego mięsa w Chinach, jak podaje KZP-PTCH na podstawie Rabobank, będzie w tym roku mniejsza o 30 procent. Tym samy deficyt na wieprzowinę jest szacowany aż na 10 mln ton.

Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Brazylia nie są w stanie wyrównać tego deficytu, który jest spowodowany redukcją pogłowia macior o 7 mln sztuk.

Chiński import wieprzowiny, zdaniem ekspertów Rabobank, może spowodować wzrost cen skupu tuczników w UE, USA oraz w innych państwach eksportujących to mięso, do rekordowych poziomów.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA