Ceny tuczników spadają niemal w całej Europie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-01-2020,13:30 Aktualizacja: 14-01-2020,13:56
A A A
Okres świąteczny i związany z nim krótszy tydzień ubojowy doprowadził do nadwyżki podaży żywca wieprzowego w wielu unijnych krajach. Sytuacja ta doprowadziła do dużych spadków cen tuczników na niemieckim rynku. 
 
Cena żywca wieprzowego w Niemczech na małej giełdzie (ISW) w dniu 7 stycznia spadła aż o 13 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc) i osiągnęła wartość 1,95 euro.
 
W przeliczeniu na polską walutę daje to około 8,26 złotych. Na aukcji wystawiono 3975 tuczników w 22 partiach z czego sprzedano 2 partie i łącznie 360 zwierząt - podaje portal warchlaki.com.pl.
 
wybieg, trzoda chlewna, dopłaty,dobrostan zwierząt, ASF

Nie będzie dopłat za utrzymywanie świń na wybiegach?

Rząd chciał przeznaczyć dodatkowe środki dla hodowców utrzymujących trzodę chlewną na wybiegach. Jednak do czasu całkowitej eradykacji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce dopłaty te nie są planowane.    Wirus ASF wciąż...
Tuczniki w notowaniach niemieckiej dużej giełdy opublikowanej dzień później (8 stycznia) również potaniały. Ich cena spadła z 1,95 euro za kg wbc do 1,86 euro. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,90 złotych.
 
Ustalona cena obowiązuje od 9 do 15 stycznia bieżącego roku.
 
Redukcje cen o 7 centów odnotowano w Holandii, a o 2 centy we Francji. Z kolei w Danii w notowaniach Danish Crown opublikowanych 9 stycznia tuczniki podrożały o 0,30 koron duńskich (DKK) i osiągnęły wartość 13,60 DKK.
 
Daje to około 7,73 złote za kilogram. Cena ta obowiązuje w trzecim tygodniu bieżącego roku. Tuczniki w Danii podrożały w wyniku zwiększonego eksportu do krajów azjatyckich. 
 
W Niemczech 10 stycznia opublikowano notowania tuczników na małej giełdzie. Ich ceny po raz kolejny spadły. Tym razem o 7 centów za kg wbc do wartości 1,88 euro. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 7,98 złotych. 
 
Na aukcji wystawiono 1620 tuczników w 11 partiach z czego sprzedano 4 partie i łącznie 720 zwierząt.
 
Według ekspertów z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej na niemieckim rynku jest obecnie więcej żywca wieprzowego, który zostanie zagospodarowany w nadchodzących tygodniach. 
 
W notowaniach krajowych notowania żywca wieprzowego spadła 35-40 groszy za kg wbc.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA