Ceny tuczników nie zmalały. To koniec kryzysu?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-11-2017,8:00 Aktualizacja: 10-11-2017,19:40
A A A

Tuczników na rynku wciąż jest za dużo. Jak informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w ostatnim tygodniu ich podaż w Niemczech została na szczęście zagospodarowana. W efekcie ceny nie zmalały, ale niestety również nie wzrosły.

Ceny tuczników w Niemczech w ubiegłym tygodniu nie zostały zmienione mimo że po świętach oraz mniejszej liczbie dni ubojowych wystąpiła tam nadprodukcja żywca.

Tuczniki w tym tygodniu kosztowały więc tyle samo co w ubiegłym czyli 1,45 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. Na polską walutę jest to około 6,11 zł/kg.

kastracja prosiąt, zakaz kastracji bez znieczulenia,

Kastracja chirurgiczna bez znieczulenia w Niemczech do końca 2018 roku

Kastracja chirurgiczna z obowiązkowym użyciem środków przeciwbólowych obecnie w Niemczech jest wykonywana u około 90 proc. prosiąt płci męskiej. Po wprowadzeniu nowych przepisów wszystkie zabiegi będą przeprowadzane pod...

Nadwyżka żywca wieprzowego została zagospodarowana przy wykorzystaniu pełnej mocy zakładów ubojowych, które jak informują analitycy KZP-PTCH, próbują odrobić przestoje w dni świąteczne.

Ceny tuczników pozostały więc na podobnym poziomie w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej jak Holandia i Belgia. Nieco zmalały one w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

Hodowcy i producenci świń w Danii w bieżącym tygodniu według Danish Crown otrzymywali za tuczniki 9,60 DKK/kg wbc tj. ok. 5,45 zł/kg. W Holandii zakład mięsny Vion Food Group płacił w tym czasie 1,45 euro/kg wbc tj. ok. 6,11 zł/kg.

Ceny tuczników w USA są obecnie na poziomie 1,35 dolara za kilogram w wadze bitej ciepłej tj. około 4,8 zł/kg. Dzięki temu producenci osiągają zysk na poziomie 10-20 dolarów na sztuce.

Ceny prosiąt, w związku z taką opłacalnością w USA rosną i to nieprzerwanie od ośmiu tygodni. W ostatnim za 18 kg prosię do tuczu wyniosły one średnio 53,78 dolary tj około 195 zł.

Ceny prosiąt w Unii Europejskiej nieco spadły. W Niemczech zmalały one o 2,5 procent i wg VEZG wynosiły 45,50 euro za 28 kg tj. ok. 192 zł. W Danii spadły o 15 koron do poziomu 365 DKK za 30 kilogramowe prosię tj. ok. 207 zł. Z kolei w Holandii za 25 kg prosięta hodowcy musieli zapłacić 35,50 euro tj. ok. 150 zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA