Ceny tuczników dalej rosną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-06-2017,14:00 Aktualizacja: 01-06-2017,12:56
A A A

Tuczników brakuje na rynku nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Świadczy o tym coraz niższa masa ubojowa tych zwierząt. Ograniczona podaż wpływa więc na wyższe ceny skupu.

Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, były stabilne. Nie odnotowano większych wzrostów. Jednak wkrótce mogą one być wyższe z uwagi na większy popyt na wieprzowinę w krajach Wspólnoty.

asf, dziki, ogniska asf, przypadki asf

ASF. Polska otrzyma pieniądze na walkę z chorobą

Komisja Europejska wesprze Polskę finansowo w walce z afrykańskim pomorem świń – informuje TVP 1. Póki co trwają negocjacje ile pieniędzy trafi na ten cel oraz jak będą one rozdysponowane. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas...

Waga ubojowa żywca wieprzowego maleje. Takie informacje docierają do związku. To pokazuje, że tuczników na rynku zaczyna brakować. W związku ograniczoną podażą świń w najbliższych tygodniach ceny skupu powinny być więc wyższe.

Ceny świń najbardziej powinny wzrosnąć w tym czasie w Hiszpanii, ponieważ kraj ten co roku przyjmuje w tym okresie sporą liczbę turystów. Według ostatnich notowań z 25 maja tuczniki kosztują tam 1,375 euro za kg żywca czyli około 5,7 zł/kg.

Eksporterzy wieprzowiny z Hiszpanii są jednak poddani są dużej presji cenowej na rynkach trzecich ze strony USA i Brazylii co może nieco spowolnić wzrosty ceny skupu na tamtejszym rynku.

ped, prosięta, biegunka, trzoda chlewna

Wirus PED ponownie atakuje świnie w Kanadzie

Epidemiczna biegunka świń ponownie została wykryta w Kanadzie. W maju w choroba pojawiła się w południowo-zachodniej części prowincji Manitoba. Wcześniej ostatni przypadek odnotowano tam ponad siedem miesięcy temu. Epidemiczna biegunka świń (PED)...

Żywiec wieprzowy w Niemczech w ciągu ostatnich tygodni jest bardzo pożądany. Z jednej strony nasi zachodni sąsiedzi eksportują wieprzowinę co Chin, z drugiej odczuwalne jest sezonowe zainteresowanie konsumentów tym mięsem.

Cena tuczników więc rośnie. Jak informuje KZP-PTCH w notowaniach niemieckiego stowarzyszenia producentów trzody chlewnej VEZG na przyszły tydzień będzie ona wyższa 1 cent i wyniesie 1,81 euro/kg wbc tj. ok 7,56 zł/kg.

Tuczniki są także pożądane na polskim rynku. Cena żywca jest stabilizowana przez niektóre zakłady mięsne, które aby to osiągnąć ograniczają uboje. W transakcjach członków KZP-PTCH cena skupu w przeliczeniu na żywiec wyniosła 5,84 zł/kg tj. o ponad 6 groszy więcej niż przed tygodniem.

Książki warte polecenia: Sygnały świń

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA