Ceny świń we Francji rosną, ale pasza też drożeje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-04-2021,10:00 Aktualizacja: 02-04-2021,14:51
A A A
Notowania tuczników we Francji pod koniec marca wzrosły do wartości 1,35 euro za kg tuszy, czyli około 6,21 zł. Jednak wzrost cen dotyczy również paszy, która obecnie kosztuje średnio 280 euro za tonę (około 1288 zł). 
 
Tuczniki we Francji taniały od września 2020 r., a ich cena w okresie od grudnia do połowy lutego ustabilizowała się na poziomie 1,20 euro za kg tuszy, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,52 zł. 
 
Jednak od marca ceny trzody chlewnej stale rosły. Pod koniec minionego miesiąca uzyskały poziom 1,35 euro. 
 
cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Wzrost cen tuczników w Niemczech wyhamował

Cena tuczników na dużej niemieckiej giełdzie trzeci tydzień z rzędu pozostaje bez zmian. Niewielki wzrost odnotowano na małej giełdzie.    Zagospodarowanie nadwyżki tuczników w Niemczech spowodowało wzrost cen z poziomu 1,19...
Jak podaje portal euromeatnews.com, może to być uzasadnione wzrostem ceny paszy, która obecnie wynosi około 280 euro za tonę. 
 
W rezultacie niektórzy producenci trzody chlewnej zaczęli protestować. Jednak stopniowe zanikanie nadwyżek podaży i silny eksport doprowadziły do wzrostu cen. 
 
W ciągu ostatnich 5 tygodni cena wieprzowiny wzrosła o 0,15 euro za kg wagi tuszy. Zbliżające się święta i czas wolny od pracy doprowadzą jednak do zmniejszonej podaży żywca wieprzowego. 
 
Średnia waga tuszy w pierwszych 12 tygodniach bieżącego roku wynosiła 96,93 kg, a średnia cena 1,246 euro za kg, czyli około 5,73 zł.
 
Producenci tuczników nie osiągają dużych zysków ze względu na wzrost kosztów żywienia. Jednak ceny żywca w dużym stopniu są uzależnione od popytu na wieprzowinę na rynku Unii Europejskiej. 
 
Święta Wielkanocne to z reguły początek sezonu grillowego. Jednak ograniczenia wprowadzone w związku z Covid-19 będą trwać w niektórych krajach Unii Europejskiej przez co najmniej miesiąc, co może zmniejszyć popyt na ten rodzaj mięsa. 
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA