Cena tuczników spadła o 2 zł za kilogram

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-08-2023,15:05 Aktualizacja: 10-08-2023,15:01
A A A

Cena tuczników po zeszłotygodniowej sesji VEZG, kiedy to spadła aż o 10 eurocentów, w tym tygodniu pozostała na niezmienionym poziomie 2,40 euro, tj. 10,70 zł.

- Warto tutaj zauważyć, że dzień wcześniej sesja ISW zakończyła się ustaleniem ceny na poziomie 2,47 euro, tj. 10,96 zł za kg w klasie E. Zatem rozpiętość cenowa u naszego sąsiada mieści się w zakresie 10,70 - 10,96 zł za kg tuszy w klasie E - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus dodając:

  • Cena świń w Niemczech wynosi 2,40 euro za kg wbc
  • Tuczniki w Polsce kosztują od 10,25 - 10,60 zł za kg w klasie E
  • Cena tuczników w Polsce w ciągu 3 tygodni spadła o 2 zł za kg w klasie E

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 9 sierpnia. Co dalej z ceną tuczników?

Cena skupu tuczników na dużej giełdzie VEZG w Niemczech pozostała niezmieniona. Oznacza to, że zakłady mięsne nadal będą płacić za nie 2,40 euro za kg wbc. Cena tuczników na VEZG 9 sierpnia pozostała niezmieniona Rekordowa cena za...

- Nie bez przypadku podaję te wszystkie wartości. Warto bowiem porównać je ze stawkami, które proponowane są sprzedającym w Polsce.

Tuczniki tańsze o 2 zł za kg

Hodowca podkreśla, że w kraju cena tuczników mieści się w przedziale 10,25 - 10,60 zł za kg w klasie E. Jeszcze 3 tygodnie temu była ona nawet o 2 zł za kg wyższa.

Co się takiego stało, że zakłady mięsne postanowiły zbić cenę o ponad 16%?

- Nawet najwyższe propozycje nie osiągają minimum, które są obecnie proponowane w Niemczech. Jeszcze do niedawna zakłady mówiły o konieczności współpracy i o tym, że chcą dbać o kontrahenta jakim jest rolnik itd. Tymczasem teraz zbiły one cenę tak mocno i w tak szybkim czasie do poziomu niższego niż u naszego zachodniego sąsiada - zastanawia się Czarniak.

Będą ubijać świnie z Niemiec?

stada świń, świnie, trzoda chlewna, Gobarto Hodowca, pogłowie świń, maciory, tuczniki, stada świń,

Pogłowie świń wzrosło, a zmalała liczba małych stad

Pogłowie świń w Polsce, jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 30 czerwca 2023 roku, wynosi 9,2 mln. W ciągu roku ubyło w kraju blisko 0,5 mln sztuk trzody chlewnej, a 347 tys. tylko w pierwszym...

Czy niższa cena spowodowana jest wyższym stanem pogłowia? Według danych ARiMR wzrosło ono o ponad 700 tys. sztuk, co nie powinno być decydującym czynnikiem.

- Wśród rolników rozeszła się informacja, że jeden z większych zakładów planuje uruchomienie jeden raz w tygodniu uboju dla świń pochodzących z Niemiec. Jeśli to byłaby prawda, dojdziemy do kuriozum, gdzie przedsiębiorcy będą woleli zapłacić więcej za świnie z importu, aniżeli wspomóc lokalnego rolnika - zauważa Czarniak.

Umowa długoterminowa rozwiązaniem

Zdaniem hodowcy, zakłady mięsne łatwo mogłyby podpisywać umowy na dostawę tuczników z cenę minimalną na 3-4 miesiące do przodu.

- Moim zdaniem to jest możliwe, ponieważ kontrakty jakie zakłady podpisują z handlem rzadko kiedy są na daną chwilę, ale na okres kilku miesięcy, co pozwala im planować to, do jakich stawek mogą podnosić cenę w skupie, aby móc zarobić na uboju i przetwórstwie - zauważa Czarniak.

Hoduj z Głową Świnie, maciory, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki, Apra, genomika, żywienie, hodowla, ASF, dobrostan

"Hoduj z Głową Świnie". Co zawiera nowe wydanie?

Hodowcy i producenci trzody chlewnej, prenumeratorzy "Hoduj z Głową Świnie" mogą zapoznać się z najnowszym wydaniem naszego magazynu. W najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie" nr 4/2023 (lipiec-sierpień) znalazło się...

Rolnik podkreśla, że kiedyś takie rozwiązanie było stosowane, a nawet obecnie niektóre zakłady podpisują tego typu umowy, choć jest to działanie marginalne.

Zakłady mięsne oraz rolnicy nie chcą podpisywać takich umów z dwóch powodów.

- Pierwszym jest niechęć zakładów, ponieważ cena rynkowa może być niższa w danym okresie, więc wolą one zaryzykować z możliwością większego zarobku - mówi Czarniak dodając:

- Drugi to rolnicy, którzy nie ufają takim umowom w obawie przed oszustwem.

Hodowca uważa, że bez względu na te zagrożenia jest to jedyna droga do tego, aby w obecnym systemie zagwarantować sobie jakąkolwiek przewidywalność dochodów w produkcji trzody chlewnej.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA