Byli przygotowani na nadejście ASF i poradzili sobie z wirusem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Babak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2019,8:10 Aktualizacja: 17-09-2019,8:16
A A A

Polska i Czechy przygotują wspólne stanowisko w sprawie zwalczania i profilaktyki ASF na gruncie europejskim - zapowiedział Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

Jak wyjaśniał z Jindřichem Fialką, wiceministrem ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego Czech rozmawiał o przygotowaniu wspólnego stanowiska w sprawie  zwalczania choroby na przygotowywane na 4 października w Pradze spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w formacie „V4 plus 6”.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

ASF. Coraz więcej odstrzelonych dzików jest zakażonych wirusem

Główny lekarz weterynarii poinformował o kolejnych 66 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Po raz kolejny wzrosła liczba odstrzelonych zakażonych osobników. Przypadki ASF nr 2019/1583-2019/1648...

- To stanowisko, (...) będzie dotyczyć porozumienia w zakresie obligatoryjnej konieczności dla wszystkich państw Unii Europejskiej (...) redukcji populacji dzików, bardziej pragmatycznych regulacji handlowych, gospodarczych w strefach objętych już zagrożeniami ASF oraz postulatów pod adresem organów UE w zakresie wsparcia finansowego logistycznego każdego z państw, którego walka z ASF już dotyczy, (...) także na poziomie prewencji - wskazał Giżyński.

- Ważnym elementem, który dzisiaj się również pojawił, jest potwierdzona współpraca naszych instytutów badawczych w zakresie m.in. zwalczania afrykańskiego pomoru świń - dodał polski wiceminister rolnictwa. Wyraził nadzieję, że polsko-czeska współpraca w kontekście ASF przełoży się na sukces całej Unii Europejskiej w tym zakresie.

Fialka podkreślił, że dla jego kraju problem ASF jest istotny, przypominając jednocześnie, że Republika Czeska jest dotąd jedynym krajem, który wygrał walkę z tą chorobą.

W tym kontekście wyraził satysfakcję z możliwości podzielenia się czeskimi doświadczeniami z Polską. Pogratulował też naszej stronie sukcesów w walce z ASF wskazując, że na początku w Polsce było 108 ognisk tej choroby, a obecnie 45.

asf w wietnamie, afrykański pomór świń, wietnam, trzoda chlewna

Zapasy wieprzowiny szybko maleją. Przez ASF wybito miliony świń

Wietnamowi grozi niedobór 500 tys. ton wieprzowiny w okresie do Księżycowego Nowego Roku w styczniu. To efekt afrykańskiego pomoru świń, który szeleje w tym azjatyckim kraju. - Zapas wieprzowiny jest coraz mniejszy. Import wieprzowiny...

Fialka uściślił, że w planowanym na 3 i 4 października spotkaniu w Pradze - na poziomie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej i innych krajów regionu - weźmie też udział obecna prezydencja fińska.  

- Zagadnienie ASF uważamy za problem ogólnoeuropejski, który wymaga rozwiązania systemowego na terenie całej Unii Europejskiej. Inne kraje członkowskie powinny uświadomić sobie jego wagę (...), w taki sposób, aby Komisja Europejska przyjęła postulaty m.in. uproszczenia różnych schematów obecnie funkcjonujących w UE - ocenił czeski wiceminister.

Pytany, jak jego kraj poradził sobie dotąd z ASF wyjaśnił, że działa tam komisja ds. zakażeń, pod przewodnictwem ministra rolnictwa, z udziałem przedstawicieli odpowiednich resortów, instytucji i organizacji. Już w czerwcu 2017 r., gdy w tym kraju pojawiło się ASF, komisja była przygotowana do poradzenia sobie z chorobą.

Czeski wiceminister wskazał, że przy zaangażowaniu administracji weterynaryjnej, policji, samorządów lokalnych kluczowe były: zlokalizowanie jedynego ogniska, szczelne jego zamknięcie i konsekwentne zlikwidowanie wszystkich dzików wokół wraz z likwidacją padliny. Odstrzał dzików był realizowany na 12 proc. powierzchni kraju wokół ogniska zakażenia.

Aktualnie w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa otwarte są dwa programy pomocowe, związane z ASF. Do 28 września rolnicy z terenów objętych afrykańskim pomorem świń mogą wnioskować o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Z kolei do 31 grudnia przyjmowane są wnioski o przyznanie pomocy od rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź z powodu wystąpienia ASF.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA