Bruksela zatwierdziła program pomocy dla gospodarstw w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2018,15:15 Aktualizacja: 18-01-2018,15:20
A A A

Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia ASF.

Resort rolnictwa poinformował, że "pomoc będzie udzielana producentowi świń, którego siedziba stada znajduje się na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji 2014/709/UE lub na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym w związku z wystąpieniem ASF i z tego powodu uzyskał obniżone dochody z tytułu prowadzenia produkcji świń".

gmina Szypliszki, Suwalszczyzna, hodowla świń, asf w polsce, obszar skażony

ASF. Kolejna gmina włączona do obszaru skażonego

Gmina Szypliszki, jako pierwsza na Suwalszczyźnie, została włączona do obszaru skażonego afrykańskim pomorem świń. Decyzję podjęto, gdy w Zaboryszkach i Kaletniku znaleziono trzy martwe dziki zarażone wirusem. Remigiusz Kulesza, powiatowy lekarz...

Z pomocy nie będą mogli już skorzystać rolnicy, którzy wcześniej otrzymali wsparcie przeznaczone dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych; osoby, które dostały pieniądze w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny lub przyznano im odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii.

O wsparcie nie będą mogli też ubiegać producenci, którzy sprzedali świnie w ramach prowadzonej działalności m.in. handlowej i przetwórczej.

Pomoc będzie udzielana w wysokości kwoty obniżenia dochodu począwszy od 1 lipca 2017 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego z produkcji świń z trzech ostatnich lat.

Rolnicy chcąc uzyskać wsparcie, będą musieli złożyć stosowny wniosek do biura powiatowego ARiMR. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego agencji. Do dokumentu rolnik będzie musiał dołączyć oświadczenie o kwocie utraconego dochodu.

Program wejdzie w życie siedem dni po jego opublikowaniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA