Bruksela rozszerza strefę ochronną w Polsce w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2016,15:30 Aktualizacja: 01-02-2016,15:37
A A A

Strefa ochronna w Polsce, objęta ograniczeniami w związku z występowaniem przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików, zostanie nieznacznie rozszerzona - potwierdziły źródła w Komisji Europejskiej. Polskie ministerstwo rolnictwa krytykuje tę decyzję.

Jak poinformowały w poniedziałek PAP źródła unijne, decyzja o nieznacznym rozszerzeniu obszaru objętego ograniczeniami na terytorium Polski została przyjęta na spotkaniu Stałego Komitetu ds. roślin, zwierząt, żywności i paszy 12 stycznia mimo braku zgody Polski.

85 przypadek ASF w Polsce, Afrykański Pomór Świń

85 przypadek ASF u dzika w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu kolejnego przypadku wystąpienia ASF u dzika na Podlasiu. Ostatni potwierdzony przypadek stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Gruszki w gminie Narewka leżącej w...

Strefa ochronna ma być rozszerzona na pozostałą część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w województwie podlaskim. Powód - jak podaje KE - to wystąpienia przypadku ASF u dzika na terytorium Polski.

Polski resort rolnictwa uważa, że decyzja ta jest bezpodstawna, bo w ostatnim czasie nie nastąpiło nic, co uzasadniałoby jej podjęcie. Minister Krzysztof Jurgiel kilkakrotnie kierował w tej sprawie pisma do komisarza UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andriukaitisa.

"Takiego postępowania nie można uznać ani za adekwatne, ani za proporcjonalne do zaistniałej na terytorium Polski sytuacji. W naszym kraju ostatnie z trzech dotychczas wykrytych ognisk afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 31 stycznia 2015 r." - wyjaśniono w niedawnym komunikacie resortu.

Polska zamierza poruszyć tę kwestię na posiedzeniu ministrów rolnictwa, które odbędzie się 15 lutego.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo rolnictwa poinformowało, że z powodu występowania ASF za wschodnią granicą Polski planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą. Odstrzał ok. 40 tys. zwierząt ma spowodować przerzedzenie populacji dzika do poziomu 0,5 osobnika na kilometr kw.

Do tej pory w Polsce stwierdzono 85 przypadków ASF u dzików i 3 ogniska u świń (łącznie dotyczyło to 16 sztuk trzody), wszystkie znajdują się w pasie 25 km od granicy z Białorusią. Choroba jest śmiertelna dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźna dla ludzi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA